rss · Понеділок, 19.11.2018, 08:55

Опитування

Покращення в смт Червоне.
1. Дуже необхідні!
2. Байдуже
3. Ні. Все і так добре
4. Це не можливо
5. Покращення вже є
Всього відповідей: 35

Родина Терещенків

18.09.2012 18:43

Федір Терещенко (1832-1894) вів своє походження від старшини лохвицького козацького полку. Його батько, Артемій Якович Терещенко (1793-1877), склав свій первісний капітал на торгівлі хлібом та постачання лісу, а накопичений капітал вигідно вклав в бурякоцукрову промисловість яка розвивалась. До своєї діяльності він залучив і синів - Ніколу, Федора, Семена. Проживаючи в Глухові (Чернігівщина), Терещенко розширювали свої володіння, стали найбільшими землевласниками, власниками мільйонного стану, приділяти постійну увагу благодійності. Масштаби їх діяльності переросли розміри невеликого українського містечка, і в 1870 році батько і сини з сім'ями переїжджають спочатку в Москву, а в 1874-му до Києва (тільки Семен із родиною залишається в Курській губернії).

  З 1870 року Артемій Терещенко фактично відійшов від активних справ, передоручивши їх синам, що організували «Товариство бурякоцукрових і рафінадних заводів братів Терещенків».

  За великі заслуги Терещенки у 1870 році зводяться імператором Олександром II у спадкове дворянство. Девіз їх родового герба - «Прагнення до суспільної користі!» (Стремление к общественнымъ пользам!) - відбивав не тільки успішну підприємницьку діяльність, але і благодійність, на яку родина виділяла колосальні кошти.

  Як батько і старший брат Микола, Федір Терещенко постійно займався активною громадською діяльністю, проживаючи в Глухові, Москві, Києві. Він не тільки вкладав великі гроші в розширення власності, удосконалення виробництва, але постійно вносив пожертви на будівництво храмів, благоустрій міст, богоугодні справи - допомога малозабезпеченим, хворим і вбогим.

  Як приклад можна назвати створення Рубежівської колонії для малолітніх злочинців, 2-ї Київської гімназії. У Києві тільки на Подолі на кошти від піклування Ф.Терещенко були влаштовані нічліжний будинок, пологовий будинок, побудована лікарня для чорноробів. У 1883 році Федір Артемович обирається гласним Міської думи, З 1888 року він полягає в ініціативній групі любителів старожитностей і мистецтв по установі Міського музею, а в 1894-му - за кілька днів до смерті - пожертвував на будівництво будівлі музею 25 тис. рублів (приблизно $200000).

  Колекціонуванням Терещенки почали займатися ще в Глухові. У сім'ї були такі міцні родинні узи, що, незважаючи на деяке суперництво в бізнесі і придбанні художніх цінностей, всі основні питання вирішувалися спільно. Зараз буває важко визначити, хто першим купив той чи інший твір, оскільки роботи часто переходили в особисті колекції всередині сім'ї.

  Федір Терещенко займався колекціонуванням майже чверть століття, був знайомий з багатьма художниками, відвідував їхні майстерні, перебував з ними в листуванні. У його колекції з'являлося чимало творів дуже високого художнього рівня. Відомий його портрет, написаний І.Крамским. На жаль, портрет цей втрачений в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років. Але саме завдяки Федору Артемійовичу в музеї знаходиться одне з найкращих творів І.Крамського «Селянин з вуздечкою. Міна Моїсєєв»(1883).

  «Є у мене один етюд російського мужичка великий, в тому вигляді, як вони обговорюють свої сільські справи. Мій мужичок веселий», - писав художник Федору Терещенко, пропонуючи свою роботу. За спогадами сина художника, відомий колекціонер, творець російської національної художньої галереї П.М.Третьяков був «дуже незадоволений, що ця річ вислизнула від нього».

  Картина демонструвалася на 11-й виставці Товариства передвижників, на якій Ф.Терещенко придбав ще один найвідоміший твір іншого художника М.Ярошенка «Курсистка» (1883).

  Перелік колекції Ф.Терещенко відсутня, хоча відомо, що робіт було багато. Достеменно встановлено, що з того що знаходяться нині в музеї найвідоміших творів йому належали:

 • «Споглядач» (1876) 
 • «Дівчина з кішкою» (1882) І.Крамського 
 • «Шпигун» В.Верещагіна 

чудові краєвиди:

 • «Дорога в полі (1869) М . Клодта 
 • «Запущений парк в Мариєнбургє» (1878) Ю.Клевера 
 • «Біля підніжжя Казбеку» (1891) А.Кіселева 
 • «Зима в лісі (Іній)» (1877) 
 • «Заповідник. Сосновий бір»(1881) 
 • «Сутінки»(1874) 
 • «Лісовий струмок» (1874) І.Шишкина 
 • «Ранній сніг. Беховена» (1891) В. Полєнова 
 • «Ніч на дону» (1882) О.Куїнджі 

картини В. Перова

 • «Юродивий, (1875,1879) 
 • «Напередодні девичника» (1870) 

В.Маковського

 • «Ярмарок на Україні» (1882) 
 • «Девичник» (1882) 

К.Лемоха

 • «Дівчинка з кішкою» 

А.Харламова

 • «Італійський хлопчик з книгою» (1877)

ефектне полотно П.Сведомского

 • «Поховані в квітах» (1886) 

І.Рєпіна 

 • «Микола Мірлікійський позбавляє від смертної кари трьох невинно засуджених» (1890), «Поприщин»(1882) 

  Купуючи картини, колікціонер виходив не тільки з бажання прикрасити інтер'єри свого будинку (маючи на увазі розміри полотен, тематику). На збережених фотографіях можна дізнатися деякі роботи, розміщені в парадних кімнатах, але це невеликі картини. Решта, мабуть, перебували в галереї, яка бачилася колекціонерові надалі як загальнодоступна.

  Ще при його житті в пресі повідомлялося, що «зібрання картин Ф.А.Терещенко відкрито для публіки з 21 лютого по 1 квітня по суботах від 1 до 4 годин пополудні, вхід з двору». Фактично ж галерея була відкрита значно більш тривалий час, і є дані, що в окремі дні її відвідували до 1000 чоловік. Колекціонер орієнтувався і на існуючі пріоритети в сучасному йому мистецтві, прислухався до порад і рекомендацій художників, думці яких довіряв.

  Федір Терещенко зміг встати на шлях перетворення особистого зібрання в загальнодоступне. Це заохочувалося П.Третьяковим, який писав Рєпіну: «... Є сильні конкуренти - пани Терещенки (я, втім, радий тепер, коли що їм дістається: мені здається, вони підуть по моєму сліду)».

  Зараз можна тільки припускати, як розвивалися б події в цьому напрямку, проживи Федір Миколайович довше. Але 15 червня 1894р він помер. У похоронній процесії взяв участь увесь Київ, почесним громадянином якого Федір став навіть раніше свого відомого брата Миколи. Федір Терещенко був з 1892 року дійсним статським радником, мав багато вітчизняних та іноземних орденів, у тому числі французького Почесного легіону. Похований у Глухові, в Анастасіївському соборі, спорудженому на кошти родини Терещенків.

  З удовою, Надією Володимирівною, і дітьми Федора Артемовича проживає його племінниця Ольга Ніколовна Терещенко, незважаючи на те, що володіла будинком №13 по цій же вулиці.

  Мабуть, тільки вона в будинку свого дядька продовжувала досить серйозно займатися збиранням творів мистецтва. Точних відомостей про колекції Ольги Терещенко майже немає, але в коло її інтересів, крім живопису, входили фарфор, скло. Доля цього зібрання невідома. О.Н.Терещенко покинула Київ разом з Н.В.Терещенко в 1918 році, виїхала до Англії.

  У дітей Ф.Терещенко не було захопленості і пристрасті батька в придбанні і системному колекціонуванні творів мистецтва. Син, Федір Федорович, навчався на механічному відділенні Київського політехнічного інституту, але не закінчив його. Він захопився авіацією: отримавши диплом на звання пілота-авіатора, брав участь в будівництві аеропланів системи «Фарман», «Моран сольний», конструював свої літальні апарати, запатентував ряд винаходів.

  Молодша дочка, Наталя Федорівна, освоїла спеціальність акушерки, була одружена з графом С.Уваровим. Старша, Надія Федорівна - вийшла заміж за В.В.Короб'їна-Муравйова-Апостола, що був у той час генеральним консулом в Будапешті. Таким чином, Терещенко поріднилися з ще одним відомим українським родом, висхідним до гетьмана Данила Апостола. У Муравйових-Апостолів було троє синів: Вадим (1907-1998), Андрій (1913-2001), Олексій (1914-2000). Двоє молодших, починаючи з 1984 року, часто бували в Києві і завжди приходили в будинок своїх предків, з великою повагою і теплотою ставилися до музею і його співробітникам.

Категорія: Статті про Червоне · Додав: mr_smith (18.09.2012)
Переглядів: 5953 · Правовласникам!
Рейтинг: 5.0/6

Популярні статті:

Всього коментарів: 6
avatar
4
1 stem_ua_doktor • 03:19, 02.12.2012 • url
Шановне панство, як Ви вважаєте, чи варто одну з вулиць Червоного перейменувати на честь родини Терещенків??!
avatar
3
2 mr_smith • 03:22, 02.12.2012 • url
Я вважаю, що варто! Однозначно!
avatar
4
3 stem_ua_doktor • 03:30, 02.12.2012 • url
Давайте на сторінках сайту проведемо дискусію на цю тему (і яку саме вулицю)!? Я обіцяю збір підписів жителів відповідної вулиці та винесення цього питання на сесію селищної ради.
avatar
3
4 mr_smith • 03:45, 02.12.2012 • url
У вигляді новини, або окремої теми на форумі з опитуванням було б чудово.
avatar
4
5 stem_ua_doktor • 22:10, 04.12.2012 • url
На даний час є немало мешканців Червоного, згодних допомогти мені в цій справі! Юра, виклади опитування на дану тему!
avatar
1
6 BACS • 12:09, 21.12.2012 • url
2 руками ЗА!
Вгору
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 54.159.44.54
Браузер:

Cайт живе: