rss · Вівторок, 11.12.2018, 14:28

Опитування

Маєток Терещенка
1. Відреставрувати
2. Музей і монастир
3. Мені байдуже
4. Тільки музей селища
5. Тільки монастир
6. Нехай розвалиться
Всього відповідей: 67

Прогулянка біля дому, де народився Федір Федорович Терещенко (17.01.2010 року).

18.01.2010 02:50

Прогулянка біля дому, де народився Федір Федорович Терещенко
(17.01.2010 року).

Моя Батьківщина – це селище міського типу Червоне (сайт селища www.chervone.com), що розташоване в мальовничому Поліському краю, неподалік Житомира. Наше селище має цікаву і кількасот річну історію. Саме в Червоному зароджувалась авіація в могутній і великій Російській Імперії. І саме наше селище багато чим пов'язане з відомим родом меценатів Терещенків. А саме з Федором Федоровичем Терещенком, який власне і був безмежно закоханий в небо і був одним із піонерів літакобудування на початку ХХ століття.

Кожен мешканець Червоного може вам показати величний замок, де жив Федір Терещенко, цукровий завод, де варився найсолодший цукор в Російській Імперії, розказати про початок літакобудування, провести екскурсію по красивому і давньому парку, де розташовані два «озера кохання», біля яких любив прогулюватися власник цукрових заводів і гуралень.

Але не всі мешканці Червоного знають і бачили будинок, де саме народився Федір Федорович Терещенко, не всі гуляли по парку, де в дитинстві бігав малий і допитливий хлопчик, не всі відчували той загадковий світ, де зростав допитливий і кмітливий хлопчина, який в майбутньому започаткував літакобудування саме в нашому Червоному.

Тому пропоную вам зробити невеличку екскурсію по вулиці Терещенківській, яка названа в честь великих і відомих меценатів-цукрозаводчиків, і власне, побачити будинок де народився майбутній конструктор і винахідник.

Отож, я, в міру різних обставин, довгий час працював в місті Києві поряд з будинком, де народився Федір Федорович Терещенко, на сусідній вулиці. Я часто прогулювався по парку ім. Т.Г.Шевченка, який розташований навпроти Університету ім. Т.Г.Шевченка (знаменитий Червоний корпус), з однієї сторони і навпроти будинку, де народився Федір Федорович Терещенко, з іншої сторони. Я часто проходив по вул. Терещенківській.


Університет ім. Т.Г.Шевченка в м. Києві.


Пам’ятник Т.Г.Шевченку в парку ім. Т.Г.Шевченка в м. Києві.

Трішки із історії будинку і вулиці.

Будівництво особняка пов’язане із забудовою колишнього Університетського майдану (простягався від університету до нинішньої Пушкінської вулиці). Проект будинку склав відомий київський архітектор В.М.Ніколаєв (1847-1911). Будинок був завершений 1878 року, а у 1880-му його власниця, М.Чаплинська, продала ділянку землі з особняком та іншими будівлями у дворі колезькому раднику Ф.А.Терещенку.

У 1881 році Ф.Терещенко замовляє у санкт-петербурзького архітектора А.Л.Гуна проект перебудови будівлі, оформлення його з середини. У 1882-1884 роках були виконані будівельні роботи, якими керував В.М.Ніколаєв.

У завершеному вигляді будівля набула асиметричного вигляду – у зв’язку з тим, що була збережена ліва частина особняка, зведеного за первісним проектом. Третій поверх існує лише зі двору, а по головному фасаду за його рахунок була збільшена висота парадних залів другого поверху. Новий центральний вхід висунутий на тротуар і прикрашений каріатідами (не збереглися). Вікна другого поверху виділені пілястрами і верхніми філенками з сюжетами на міфологічні теми, карніз великого виносу оздоблений медальйонами і левовими маскаронами, міжповерховий пасок оздоблений рельєфом – меандром. Фасад витриманий у формах «неогрек».

Внутрішній простір вирішений у співіснуванні урочистості анфілади парадних залів й домашнього затишку житлових приміщень. Інтер’єри будуару, диванної, вітальні, кабінету, їдальні оздоблені ліпним і кольоровим декором, прикрашені різьбленням і являють собою вдалу стилізацію основних архітектурних стилей.

В той же час виникла ідея додаткової прибудови до будинку, яка б включала спеціальне приміщення для картинної галереї та зимового саду. Планування цих приміщень виконав В.Ніколаєв.

У 1885 році будівництво було завершено, і родина Ф.Терещенка переїхала до особняку. У цьому будинку Ф.Терещенко проживав зі своєю другою дружиною Надією, тут народилися їхні діти Надія, Федір, Наталя.


Терещенки - діти Наталя, Надія, Федір.

Після смерті Федора Терещенка у 1894 році особняк та все майно згідно заповіту переходили у власність сина господаря при пожитєвому володінні вдовою. Виховуючи дітей, вдова розширює київські володіння, придбавши у 1903 році сусідню садибу (№7/13), продовжує займатися благочинністю. У роки Першої Світової війни в будинку (№7/13) був організований шпиталь.

Родина Терещенків покинула Київ у 1918 році. Особняк після від’їзду власниці у роки революції та громадянської війни використовувався різними організаціями та установами. Тут містилося Міністерство закордонних справ Центральної Ради, уряду П.Скоропадского і Директорії, штаби Червоної Армії, Денікінської армії, штаб Драгомирова, польської кулеметної роти, Ревтрибунал 14-го корпусу Червоної Армії.

У 1919 році Комисаріат народної освіти радянського уряду видав охоронний лист на приміщення, а з 1922 року тут розміщений музей російського мистецтва.

Біля будинку у 1983 році був встановлений пам’ятник І.Ю.Рєпіну роботи московського скульптора О.Комова. А 2001 року на фасаді музею з’явилася меморіальна дошка в пам’ять про О.Я.Шульгіна (1889-1960) першого міністри закординних справ України.


Меморіальна дошка в пам’ять про О.Я.Шульгіна (1889-1960) першого міністри закординних справ України (17.01.2010 р).


Пам’ятник І.Ю.Рєпіну роботи московського скульптора О.Комова. Це був подарунок Радянської Росії до 1500-річчя Києва (17.01.2010 р).

Знаходиться будинок по вул. Терещенківській 9.

Сама вулиця мала в різні часи різні назви:

- Олексіївська (1861-1900);
- Терещенківська(1900-1919);
- Герцена (лютий 1919);
- Чудновського (1919-1955);
- Рєпіна (1955-1992);
- 1992 року повернуто історичну назву "вулиця Терещенківська".

Прогулянка по історичних місцях.

Сьогодні я пропоную прогулятися по цій знаменитій вулиці вам разом зі мною.

Свою прогулянку вулицею Терещенківською я розпочав зі сторони вулиці Льва Толстого.


Ріг вул. Терещенківської і вул. Льва Толстого (17.01.2010 р).

В першу чергу привертає увагу надпис на розі вулиць, зроблений «сучасними митцями» мистецтва.


Надпис «сучасних митців» на розі вул. Терещенківської і вул. Льва Толстого (17.01.2010 р).

Далі проходжу біля будинку №25, на стіні якого встановлено меморіальну дошку А.Горській – визначній художниці.


Меморіальна дошка А.Горській – визначній художниці (17.01.2010 р).

Далі на перших поверхах будівель по вул. Терещенківській розташувалися кав’ярня «Альта-Матер» та «Антикварний салон».


Кав’ярня «Альта-Матер» на вул. Терещенківській (17.01.2010 р).


«Антикварний салон» на вул. Терещенківській (17.01.2010 р).

Будинки так щільно прилягають один до одного, що не скрізь між ними є прохід в дворик. А ті проходи що і є, то в основному закриті масивними решітками.Решітки на вул. Терещенківській (17.01.2010 р).

Але я знайшов все таки можливість заглянути в дворик. Яким було моє здивування, коли я побачив справжні витвори мистецтв, про які нічого і ніде я не читав і не бачив. Це для мене було просто відкриття. Ось вони, ці чудові картини зроблені на стінах будинків.


Витвори мистецтва на стінах будинків у двориках по вул. Терещенківській (17.01.2010 р).

Далі проходимо біля фасаду будинку, в якому розташований музей мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків. Про цю будівлю і музей можна окремо писати і розказувати дуже багато.Фасад будинку по вул. Терещенківській, в якому розташований музей мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків (17.01.2010 р).Вхід до музею мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків по вул. Терещенківській (17.01.2010 р).

Далі розташована ось така чудова будівля з колонами і дуже гарним оздобленням вікон.Будівля з колонами і дуже гарним оздобленням вікон по вул. Терещенківській (17.01.2010 р).

А ось і той будинок, де народився Федір Федорович Терещенко, винахідник, власник заводу і замку в селищі міського типу Червоне, відомий всім червоненцям і не тільки.


Будинок де народився Федір Федорович Терещенко на вул. Терещенківській 9, (17.01.2010 р).

Саме в цьому будинку знаходиться Київський музей російського мистецтва, тому що меценати Терещенки були дуже великими цінителями і колекціонерами витворами мистецтв. Велика частина картин і інших культурних цінностей залишилася для майбутніх поколінь.


Вхід до Київського музею російського мистецтва на вул. Терещенківській 9, (17.01.2010 р).Меморіальні дошки на будинку по на вул. Терещенківській 9 (17.01.2010 р).

А ось ще декілька чудових фото з інших джерел, на яких гарно видно сам будинок і тонкощі оздоблення.
Будинок де народився Федір Федорович Терещенко по на вул. Терещенківській 9 (17.01.2010 р).

І далі я завершив свою прогулянку по вул. Терещенківській.


Ріг бульвару Шевченка і вул. Терещенківської (17.01.2010 р).

І ще цікава будівля по вул. Терещенківській 5, в якій знаходиться музей-квартира П.Тичини – відомого письменника.


Будівля по вул. Терещенківській 5, в якій знаходиться музей-квартира П.Тичини – відомого письменника.

Перелік важливих об’єктів по вул. Терещенківській.

№ 2 — інститут ботаніки.
№ 3 — видавництво «Наукова думка».
№ 5 — Музей-квартира П. Тичини.
№ 9 — Музей російського мистецтва.
№ 15 та № 17 — Музей мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків.
№ 25 — встановлено меморіальну дошку А. Горській.

Ось так я прогулявся по вул. Терещенківьскій. Я на хвилинку уявив що прогулююся цією вулицею наприкінці ХХ століття, уявив, як саме по цих місцях бігав малий Федір Федорович Терещенко, як саме тут він мріяв про те, що коли виросте, він підкорить небо!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Ще не так давно в будинку №9 по вулиці Олексіївській (саме так тоді називалася сучасна вулиця Терещенківська) в місті Києві народився хлопчик в сім’ї Федора Артемовича Терещенка. Батько був дуже радий цій події і відчував себе щасливим. Хлопчик зростав в батьківській любові. Його виховували бути чесним, порядним, добрим і щирим.

Час йшов дуже швидко і через кілька років допитливий хлопчина вже гуляв по парку, який розташований якраз навпроти їхнього будинку. Тут його увагу привертало все – і величні дерева, і гарні квіти, і метушливі студенти університету. Але найбільше його увагу привертало небо. Федір часто любив влітку лежати на розкішній і соковитій траві і дивитися просто в небо. І мріяти. Мріяти піднятися високо, політати разом із птахами, побачити свій будинок, парк, університет і весь Київ з висоти пташиного польоту.

Все, про що мріяв Федір Федорович Терещенко, він зміг реалізувати в селищі Червоному, що на Житомирщині. Саме в цьому селищі він проектував і будував свої літаки, саме в це селище приїздили до юного авіаконструктора і Сікорський, і Галанчикова, і Нестеров, саме над небом Червоного зароджувалася авіація.

І здійснилися всі дитячі мрії Федора Федоровича Терещенко, який злітав на літаках власної конструкції над небом селища Червоне і летів в Київ. Саме під час таких польотів він бачив з висоти пташиного польоту свій будинок, парк, університет і весь Київ.

Саме в ті вражаючі хвилини він згадував свої дитячі мрії, які зароджувалися неподалік будинку №9 по вулиці Терещенківській (колишня назва вулиці Олексіївської), саме в той час його переповнювало відчуття гордості, саме ті роки були найкращими в житті видатного винахідника, авіаконструктора, льотчика Федора Федоровича Терещенка.
Нажаль 1917 рік вніс свої корективи в плани і амбіції Федора Федоровича Терещенка, але це вже зовсім інша історія.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Shooler
18.01.2010 р.

Джерела:
wek.kiev.ua
uk.wikipedia.org
www.relax.ua

Категорія: Про цікаве · Додав: Shooler (18.01.2010)
Переглядів: 4111 · Правовласникам!
Рейтинг: 4.4/5

Популярні статті:

Всього коментарів: 5
avatar
2
1 mr_smith • 03:13, 18.01.2010 • url
Дякую, Саша, за екскурсію. Тепер потрібно відвідати музей та вулицю колективно.
Сподіваюсь наш сайт буде наповнений такими от гарними статтями, як робить Саша.
avatar
3
2 Mr_HYDE • 15:53, 18.01.2010 • url
Пізнавально! Живу в Києві і не знаю. Тепер вкурсі.
Дякую.
avatar
2
3 vano • 21:59, 18.01.2010 • url
супер))) щей так багато фото ^_^
avatar
1
4 mr_smith • 22:08, 18.01.2010 • url
Так, багато, було витрачено 8 літрів цифрИ. ;)
avatar
1
5 BACS • 13:14, 19.01.2010 • url
№ 9 — Музей російського мистецтва.
був я там... ото раніше люди жили... :)
гарна стаття!
Вгору
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 18.212.93.234
Браузер:

Cайт живе: