rss · Понеділок, 19.11.2018, 00:13

Опитування

Будинок Культури
1. Необхідний в Червоному
2. Мені це не цікаво
3. Замість БК - магазин
4. Є інші заклади, там краще
5. Не потрібен Червоному
6. Надам фінансову допомогу
7. Маю спонсора на ремонт
Всього відповідей: 41

Причетність до авіації (стаття 1978 року)

14.06.2009 05:15

ПРИЧЕТНІСТЬ ДО АВІАЦІЇ

 

Лекція «Використання космічних досліджень у народному господарстві» закінчилась. Та кандидат технічних наук С. А. Вишенков ще довго відповідав на численні запитання, які цікавили слухачів. На закінчення Семен Аркадійович сказав:

        Андрушівщина, а точніше Червоне, також мас деяке відношення до розвитку вітчизняної авіації. У цьому селищі проживає 88-річний Андрій Омелянович Коденський, котрий працював у авіамайстернях цукрозаводчика Терещенка.

 

Фото 1

Кандидат технічних наук С.А.Вишенков розмовляє з А.О.Коденським

 

С. А. Вишенков не лише лектор Всесоюзного товариств» «Знання», а й дослідник, котрий збирає дані про людей, матеріали, які причетні до будування літаків. Так, йому вдалося відшукати в архівах Ленінграда, Москви чимало цікавих документів, окремі з них відносяться до Любові Олександрівни Галанчикової —. російської льотчиці-спортсменки і випробувача.

 

Фото 2

Пілот Л.А.Галанчикова перед вильотом.

 

Вона закінчила школу «Першого російського товариства повітряного плавання», де навчалась в інструктора Івана Васильовича Євсююкова, знаменитого пілота, портрет котрого висить у музеї Міністерства оборони СРСР.

Отже, люди, події, час міцно переплелися, і хоч це було на початку XX століття, проте не втрачає своєї ваги й сьогодні, в період науково-технічної революції, бо своїми досягненнями ми зобов'язані першовідкривачам. Тому С. А. Вишенков вирішив відвідати Червоне, зустрітися з дідом Андрієм (так він називав А. О. Коденського), розповісти про нього учням тамтешньої середньої школи і професійного училища, ще раз послухати і записати розповіді для повісті «Авіатриса», над котрою працює.

Разом з ним і секретарем райкому Компартії України Р. Ф. Ковтун ми поїхали в Червоне, де відбулася цікава зустріч. В актовому залі училища цукровиків зібралися викладачі, майстри виробничого навчання, учні.

        Ознайомимось із контрактом, підписаним Л.О. Галанчиковою та Ф. Ф. Терещенком в 1913 році, — сказав Семен Аркадійович. — Послухайте...

Ось рядки з нього: «Я, нижчепідписана, Любов Олександрівна Галанчикова, зобов'язуюсь на протязі року від цього числа літати на апаратах, котрі будуть дані мені фірмою Червонських аеропланних майстерень, на других же апаратах виконувати польоти не маю права».

Далі в контракті відмічалось: «...Беру на себе всю відповідальність на випадок аварії під час польотів... При гольотах з пасажирами я, Галанчикова, повинна брати від них підписки про те, що риск приймають на свою відповідальність і лише після одержання від пасажирів установленої розписки вони можуть літати».

 

Фото 3

Керований Л.А.Галанчиковою літак виконуе на аеродромі віраж.

 

Сучасному авіапасажиру не потрібно давати листові гарантії, щоб перепетіти з одного міста в друге. Однак, не забуваймо, що сьогоднішні літаки різко відрізняються від тих, котрі виходили з майстерень цукрозаводчика.

Якими ж вони були? Чому саме О. Галанчикову запросили у Червоне? Адже раніше її не допускали до цього, мовляв, не жіноча то справа.

Новатор німецької авіаційної техніки Фоккер раніше Терещенка високо оцінив льотну майстерність Л. О. Галанчикової. Адже в грудні 1912 року на міжнародних авіаційних змаганнях, на аеродромі під Берліном, вона встановила новий світовий рекорд дія жінок, піднявшись у небо на 2.200 метрів, майже втроє перевищивши попередній рекорд німецької льотчиці Безе.

Фоккер надав Любові Олександрівні роботу в своїй фірмі, взяв льотчиком-випробовувачем. Згодом вона робить безпосадочний переліт Берлін—Париж, котрий приніс їй ще більшу славу.

А в цей час у Червоному, в авіамайстернях, котрі працювали з 1910 року, не ладилось. Щоб вийти з скрутного становища, Терещенко закупив у Європі нове обладнання, матер’али, а на посаду випробовувача запросив Л. О. Галанчикову: це означало, що на Батьків-щині визнано її льотну майстерність.

        Я пам'ятаю її добре, — сказав у розповіді Андрій Омелянович Коденський.

— Адже готував до польотів літаки. Спочатку вона освоювала невелику машину, в повітрі перебувала недовго. Згодом ми виготовили більш удосконалену модель, яка успішно пройшла випробування.

Моноплан із Червоного в 1913 році потрапляє на авіа-виставку в Київ, де одержав високу оцінку спеціалістів, нагороду — медаль. Машина розвивала на тоді велику швидкість: 110 кілометрів на годину, маючи невелику вагу — 140 кілограмів. В 1914 році цукрозаводчик все-таки одержав замовлення від царського відомства на виготовлення 12-ти військових літаків марки «Форман».

        Якими були авіамайстерні?

        Невеликими. Спочатку в них працювало 6—10, в потім до 200 чоловік, — пояснив А. О. Каденський.

Серед них моторист-механік Івашкевич, кресляр Григор’єв, робітники Журбицький, Уляницький, Буткович, Стельмах.

 

Фото 4

Група робітників авіамайстерні на фоні літака.

 

Невідоме до цього Червоне почали відвідувати військові льотчики, іноземні спеціалісти, до котрих відносяться і штабс-капітан Хіонін з Одеси, знаменитий Нестеров. Під час першої світової війни, в 1915 році, майстерні евакували в м, Орел, а звідти — в Москву. На фронт поїхала й Л.О.Галанчикова, служила в російській армії.

Після Великої Жовтневої соціалістичної революції Л. О. Коденський працював на цукрозаводі, звідти пішов на заслужений відпочинок.

У Червоному свято бережуть пам’ять про своїх земляків, видатних вітчизняних льотчиків,

Самодіяльна кіностудія училища «Кристал» зняла документальний короткоме ражний фільм «Літаки будувалися в Червоному». Кіноаматори побували на місці загибелі Нестерова, Зафіксували на плівку величний пам’ятник, поставлений герою нащадками, поклали до його підніжжя полум’яні квіти.

Тут збирають матеріали для кімнати-музею авіації, записано на магнітофонну плівку й розповідь А. О. Коденського. Учні просять старожилів Червоного передати для нього те, що стосується літакобудування. Бо ті речі фотографії, документи стали історією Росії, повітря» лайнери якої зайняли а світі перше місце.

 

А.Козицький.

Знімки і фоторепродукція Л.Метельського.


Категорія: Статті про Червоне · Додав: Shooler (14.06.2009) · Автор: А.Козицький
Переглядів: 2486 · Правовласникам!
Рейтинг: 5.0/4

Популярні статті:

Всього коментарів: 0
Вгору
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 54.159.44.54
Браузер:

Cайт живе: