rss · Четвер, 29.10.2020, 17:03

Опитування

Дендрологічний парк
1. Відреставрувати парк
2. Мені байдуже
3. Парк і так гарний
4. Допоможу з реставрацією
5. Замість парку будинки
Всього відповідей: 39

Літакобудування в Червоному

09.03.2009 23:13

План роботи:
1. Хто такі Терещенки?
2. Ф.Ф. Терещенко.
3. Хто побував в парку…
4. Особлива сторінка в історії селища.
5. В.П. Григор`єв.
6. Л.О. Галанчикова.
7. Про моноплан.
8. Досягнення жінки спортсменки.
9. «Я пам`ятаю її добре», - згадує А.О. Коденський.
10. Моноплан попадає із Червоного на виставку.
11. А.О. Код енський.
12. Спогади про складальника літаків.
13. Червоне відвідували відомі льотчики.

Село, як і люди має свою біографію свою долю. Колись на нашу землю нападали монголо- татарські орди. Відбулася велика січа і коли ясний місяць освітив поле бою то все було в вогненному кольорі. З того часу це місце називають Червоним.
Я люблю своє селище. Люблю його за пишноту зелених лісів, за синяву ставків та річок, за пройдені і прожиті моїми односельцями шляхи – роки. Люблю свою школу, домівку, своїх рідних... Прагну пізнати більше про історію свого селища.
У затишку фруктового саду та багатого на різновидність дерев парку височить маєток Терещенків. Що ти оповіси величний красеню?... Ти знаєш багато, бо бачив і пережив.
Хто такі Терещенки? Походили вони з козаків – торговців міста Глухова (тепер Сумська область). Великі багатства нажили, особливо спритним був Артем Якович, який під час Кримської війни (1853 – 1856) розбагатів на доставках для держави корабельного лісу, провіанту, хліба, цукру, худоби. Після скасування кріпосного права (1861) купував поміщитьські маєтки, будував цукрові заводи, промислові підприємства, став великим землевласником. В їх числі був Червоненський цукрозавод,придбаний Артемом Яковичем, а післяйого смерті був успадкований сином Федором. Терещенкам належало понад 150 тисяч десятин землі, 11 цукрових заводів, 8 гуралень, суконна фабрика.

 

Ф.Ф. Терещенко (1910р.)

 

В кінці 19 століття Червоненський цукрозавод став власністю Ф.Ф. Терещенка (1888 – 1950). Це була високоосвідчена людина. Він любив комфорт, природу, гарно малював, креслив, але найбільшим його захопленням бело літакобудування. За проектом Терещенка – молодшого реконструйовано парк, закладено фруктовий сад.
Нині зберіг парк свою первісну красу – липову алею, яка сягає 250 метрів. Крім того в парку є два озера. Сьогодні вони затінені липами, дубами, кленами... Таємничу прохолоду відчуває кожен, хто перебуває біля озер. Тут добре мріється. Кажуть, що в минулому тут селилося безліч білокрилих лебедів-красенів.
Особливу сторінку в історії Червоненського цукрозаводу має літакобудування. Заводчик Ф. Ф. Терещенко був пристрасним шанувальником повітроплавання, сам конструював літальні апарати. Тому в 1910 році неподалік свого маєтку спорудив майстерні, в яких розпочав будівництво монопланів.
Ім`я Володимира Петровича Григор`єва (1883 -1948), уродженця міста Кронштадта тісно пов`язане з Червоним. З 1908 року, ще будучи студентом, Григор`єв працював у Терещенка – спочатку просто на службі, а з серпня 1909 – 1915 року – в Червоному – завідуючий майстернями, конструктором, помічником директора по технічній частині.
Любов Олександрівна Галанчикова – російська льотчиця-спортсменка і випробувувач. Вона закінчила школу «Першого російського товариства повітряного плавання», де навчилась в інструктора І. В. Євсюкова, знаменитого пілота, портрет якого висить у музеї Міністерства оборони Росії.
Між Л. О. Галанчиковою та Ф. Ф. Терещенком в 1913 році був підписаний контракт. Ось рядки з нього:»Я, нижче підписана, Любов Олександрівна Галанчикова зобов`язуюсь протягом року від цього числа літати на апаратах котрі будуть дані мені фірмою Червоненських аеропланних майстерень, на других аеропланах літати права не маю». Далі всконтракті відмічалось «Беру на себе відповідальність на випадок аварії під час польотів... При польотах з пасажирами я, Галанчикова, повинна брати від них підписки про те, що ризик приймають на свою відповідальність, на випадок аварії під час польотів і лише після одержання від пасажирів установленої розписки вони можуть літати».
Сучасному авіапасажиру не потрібно давати листові гарантії, щоб перелетіти з одного міста в друге.
Моноплан – літак або планер з однією несучою поверхнею (крилом). А планер –безмоторний літальний апарат. Такі літальні апарати випробовувла Л. О. Галанчикова. Як їй вдалось? Завдяки високій професійній інтуїції їй вдавалося завжди точно встановлювати придатність машини до польоту.
Сьогоднішні літаки різко відрізняються від тих, котрі виходили з майстерень цукрозаводчика. Чому саме Галанчикову запросили у Червоне? Адже її раніше не допускали до цього, мовляв, не жіноча справа.
Новатор німецької авіаційної техніки Фоккер раніше Терещенка високо оцінив льотну майстерність Л. О. Галанчикової. Адже в грудні 1912 року на міжнародних авіаційних змаганнях, на аеродромі під Берліном, вона встановила новий світовий рекорд для жінок, піднявшись на висоту 2200 метрів, майже втроє перевершивши минулий рекорд німецької льотчиці Безе. Фоккер надав Галанчиковій роботу в своїй фірмі, взяв льотчиком-випробовувачем. Згодом вона робить безпосадочний переліт Берлін – Париж, котрий приніс їй ще більшу славу.
А в цей час в Червоному, в авіамайстернях, котрі працювали з 1910 року, не ладилось. Щоб вийти з скрутного становища, Терещенко закупив у Європі нове обладнання, матеріали, а на посаду випробовувача запросив Л.. О. Галанчикову: це означало, що на Батьківщині визнано її льотну майстерність.
- Я пам`ятаю її добре, - сказав у розповіді Андрій Омелянович Коденський.
- Адже готував до польотів літаки. Спочатку вона освоїла невелику машину, в повітрі перебувала недовго. Згодом ми виготовили більш удосконалену модель, яка успішно пройшла випробовування


Я заздрю трішки всім, хто бачив і знав Любов Олександрівну. Кажуть, що вона була дуже вродливою дівчиною, а найголовніше – сміливою. Після польту щораз доповідала: «Самопочуття дуже добре, а щодо літака – все в порядку».

 

 

 

Таким був перший літак

 

Моноплан із Червоного в 1913 році потрапляє на авіавиставку в Київ, де одержав високу оцінку спеціалістів – медаль. Машина розвивала на тоді велику швидкість 110 км/год., маючи невелику вагу – 140 кг. (Фото №3). В 1914 році цукрозаводчик одержав замовлення від царського відомства на виготовлення 12-ти таких військових літаків марки «Форман».
-Якими були авіамайстерні?
- Невеликими. Спочатку в них працювало 6-10, а потім до 200 чоловік – пояснив А. О. Коденський майже все своє життя прожив у Червоному. Доля кидала на Донбас, Київ... Але знову повертався до рідного краю. Про себе згадував, що був «дитиною вулиць». Після війни працював на цукровому заводі в Червоному, а до виходу на пенсію – майстром в прохтехучилищі,я ке розміщалось в маєтку родини Терещенків.
Тамара Михалівна Мізецька, племінниця Андрія Омеляновича Коденського говорить: «Дядько часто говорив: «Я живу для людей...» Він часто оповідав про минуле, а найбільше - про період коли працював в авіамайстернях Терещенка, Чому? Здогадувались ми, хоча він нічого не говорив, - кохав він Л. О. Галанчикову. Фотографія не збереглася, де вони сфотографовані разом».
Такі людські долі. Хоч їм не судилося бути разом, але вірю, що вони пережили високі почуття. Так мені хочеться вірити.
Невідоме до цього Червоне почали відвідувати військові льотчики, зокрема, знаменитий Нестеров (1887 – 1914).
Під час першої світової війни, в 1915 році майстерні евакуювали в місто Орел, а звідти – в Москву. На фронт поїхала і Галанчикова, служила в російській армії. Прожила 80 років і померла в Америці.


У нашій школі є краєзнавчий музей с. Червоного. Особливе місце у ньому займає літакобудування. (Фото №4).

 

 

 

Особливе місце в музеї відведено літакобудуванню


В музеї є чимало документів, які є свідченням того, що в Червоному будували літаки, а саме: «Контракт Л. О. Галанчикової, укладений з цукрозаводчиком Ф. Ф. Терещенком (копія)» (Фото №8), фотокопія за грудень 1913 року, робітників, службовців Червоненських авіамайстерень Терещенка. (Фото №5) Та багато іншого.
Метою мої роботи є вивчення історії свого селища, його історії, мрію детально вивчити і написати книгу «Про літакобудування в Червоному».

 

Категорія: Статті про Червоне · Додав: pedro (09.03.2009) · Автор: Петро Денисюк
Переглядів: 3122 · Правовласникам!
Рейтинг: 4.7/9

Популярні статті:

Всього коментарів: 0
Вгору
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 34.234.207.100
Браузер:

Cайт живе: