Повна версія сайту Вхід Меню
Логін:
Пароль:


Головна » Блоги користувачів сайту » Блог InRocks

Чи існують гендерні проблеми в Україні?

Перш ніж вирішувати, наявні чи відсутні гендерні проблеми в Україні, хотілося б відразу наголосити на тому, що дуже багато наших співвітчизників ніколи не чули про саме поняття «гендеру». Адже рух за рівноправ'я соціальних ролей обох статей дістався нашої держави не так давно. Проте певні стереотипи існують віками. Ознайомлюючись із інформацією різноманітних електронних та друкованих джерел, я мимоволі формулюю гасло: «Повз гендер по життю». Адже із самого дитинства і навіть в лоні матері ми уже маємо виправдовувати чиїсь сподівання. «Перебільшення», - подумає хтось. У такому випадку давайте уявимо ситуацію, коли майбутня мати дізнається стать своєї дитини. «У вас буде дівчинка!» – з радістю повідомляє лікар. І мати подумки уже промальовує картину: пухнасті бантики, платтячка, рожеві барви та мереживні стрічки. Маленька донька грає із ляльками барбі, влаштовує чаювання, разом з мамою готує та допомагає по господарству. Що ж робить у цей момент тато? З неохотою полишає мрії про справжнього футболіста, вправного боксера чи успішного бізнесмена. Тобто, інколи у батьків при появі малечі мимоволі складаються стереотипні соціальні ролі, які передаються із одне покоління в інше. Та інколи ці ролі дістаються не тим акторам. Часто можна побачити, як батько хитрощами чи докорами намагається відібрати у сина ляльку чи іграшковий набір прикрас і відволікти його уяву, скажемо, на м'яч, бейсбольну битку чи конструктор. І, навпаки, у варіанті з дівчинкою. «Тому, що так треба», «тому, що так прийнято», «тому, що є біле і чорне, як блакитне та рожеве». Але ці проблеми скоріше індивідуального характеру. Та якщо вони не є для більшості переконливими, перейдемо до більш суттєвих проблем дорослого життя.

«Рівність прав чоловіка і жінки забезпечується наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї…» - Конституція України (ст. 24). Та, як це часто буває, законодавство та його прописні істини різко розходяться із життєвими реаліями. Ні для кого не секрет, що чоловікам частіше надають перевагу при влаштуванні на роботу. Оскільки вважається, що чоловіки більш відповідальні, інтелектуально розвинені, стабільні та надійні працівники, яким не потрібно сидіти з дітьми, готувати їжу чи займатися «іншими несерйозними та невдячними» справами. Жінок майже не допускають до політики. Відповідно при прийнятті певних рішень жіноча думка враховується найменшим чином. Жінки набагато повільніше просуваються по кар'єрних сходинках. До недавнього часу їх не сприймали серйозно у сфері бізнесу. Не кажучи уже про значимо меншу зарплатню у додачу із однаковим робочим днем жінки та чоловіка. І це говорять не ображені жіночі вуста, це говорить серйозна математична статистика.

У Пекінській Платформі дій, Четвертій Всесвітній Конференції ООН з прав жінок (Пекін, 1995 р., параграф 41) зазначено: «Успіхи жінок та досягнення рівності між чоловіками та жінками є питаннями прав людини та умовою соціальної справедливості, тому їх не можна розглядати як окреме жіноче питання». І це абсолютно правильно, тому що часом люди плутають поняття гендерної рівності та феміністського руху. Адже суспільні стереотипи розповсюджуються і на осіб чоловічої статі. В ідеалі чоловік має бути успішним та впевненим годувальником сім'ї. І нікого не хвилює, що інколи чоловікам працевлаштуватись так само важко, як і жінкам, що пенсійний вік для чоловіків більший, а смертність вища. Але їм нікому про це сказати, тому що, як відомо, справжній чоловік не може виражати своїх почуттів. Він має бути в очах сім'ї міцною стіною, а не хисткою декорацією.

Тому моя відповідь: «Так, гендерні проблеми в Україні існують. І їх потрібно вирішувати. Я впевнена, що результат здивує багатьох, адже, як зазначала Генеральний секретар ООН Кофі Аннан, «гендерна рівність є не лише метою самою по собі. Вона є передумовою подолання бідності, сприяння сталому розвитку та впровадженню ефективного управління».


Всього коментарів: 3
avatar
3mr_smith • 14:45, 01.02.2014
казав азаріч що там з цим проблема, може і аннан не визначився з статтю...
avatar
2mr_smith • 03:19, 31.01.2014
і що? repa
avatar
1el_Chupacabra • 00:54, 31.01.2014
Кофі Аннан - мужик. Ще й негр.