rss · Неділя, 25.10.2020, 14:40

Опитування

Покращення в смт Червоне.
1. Дуже необхідні!
2. Байдуже
3. Ні. Все і так добре
4. Це не можливо
5. Покращення вже є
Всього відповідей: 35

16.10.2010 13:38

ВУЗ чи ВИШ?

Зазвичай раніше ЗМІ віддавали перевагу абревіатурі "вуз", на даний час вже віддають перевагу абревіатурі "виш".

Тим часом чуємо абревіатуру, запозичену у сусіда: "Як і в усьому світі, випускники шкіл замість іспитів складатимуть тести, які одночасно є і вступними випробуваннями до ВУЗів". 

"В офіційно-діловому мовленні, на сторінках газет, у радіо- й телепередачах широко використовують слово учбовий, хоч його існування в українській мові викликає багато сумнівів, оскільки відсутнє слово учба, від якого воно могло б бути утворене, - зазначає відомий мовознавець, заслужений журналіст України Олександр Пономарів. - Учбовий являє собою спотворене запозичення з російської мови.

Замість нього треба вживати навчальний: навчальний план, навчальне приміщення, навчальний заклад, навчальна частина, навчальна практика тощо. Якоюсь мірою слово учбовий затримується в нашій мові через наявність його в абревіатурі вуз (вищий учбовий заклад). У роки прискореного зближення мов аж до їхнього злиття слово вуз, на жаль, витіснило справжню українську абревіатуру виш (вища школа), широко вживану в двадцятих і тридцятих роках, а в творах українських письменників і пізніше... Тепер виш, мабуть, варто повернути до активного вжитку”.

Гадаю, добрим підтвердженням сказаного можуть слугувати і такі ілюстрації: "Дочка в той час училася в Новосибірську, в одному з вишів” (Іван Ле); "Вчилися вони, ці дівчатка, в радянських школах, кінчали десятилітки, йшли до вишів, мріяли бути лікарями, інженерами, педагогами, агрономами..." (Остап Вишня)

Також потрібно додати, що абревіатура виш упевнено почуває себе на сторінках орфографічного словника української мови, а отже – не є чиєюсь вигадкою чи примхою. 

Насамкінець зазначу, що і вуз, і виш пишемо з маленької літери.

Категорія: Культура · Переглядів: 4385 · Додав: Shooler
Рейтинг: 5.0/2
Популярні новини:
Всього коментарів: 2
avatar
1
1 mr_smith • 13:43, 16.10.2010 • url Матеріал
Здається ВНЗ правильно а не ВУЗ? ВУЗ то ж російське завжди було - висшее учєбноє завєдєніє.
avatar
2
2 Shooler • 13:43, 16.10.2010 • url Матеріал
Та все одно мені більш приємніше для слуху - це вуз. Якщо слідувати тупізму, то тоді вже потрібно не виш, а вищ! Ну так точно вже скорочено від вища школа.
Хоча особливої якоїсь проблеми не бачу, тому що розумію про що йдеться і коли говорять вуз і коли говорять виш. А як я говорю вуз чи виш - то це вже моя особлива справа.
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 34.236.245.255
Браузер:

Cайт живе: