rss · Четвер, 29.10.2020, 07:38

Опитування

Дендрологічний парк
1. Відреставрувати парк
2. Мені байдуже
3. Парк і так гарний
4. Допоможу з реставрацією
5. Замість парку будинки
Всього відповідей: 39

10.11.2010 04:02

Великий адронний коллайдер порадував учених

Напередодні в прискорювачі були зафіксовані перші зіткнення іонів свинцю із сумарною енергією в 2,76 тераелектронвольт на кожну пару нуклонів.

У звичайній матерії кварки і глюони «зачинені» всередині протонів і нейтронів і не можуть існувати у вільному стані. Однак незабаром після Великого вибуху Всесвіт складався з гарячого й надщільного «кваркового супу», так званої «кварк-глюонної плазми». Вперше цей стан речовини було отримано в 2005 році в експериментах з іонами золота на колайдері RHIC в Брукхейвенської національної лабораторії (США).

Очікується, що в зіткненнях важких іонів на Великому адронному колайдері ця матерія буде утворюватися в умовах набагато більш високих енергій - в 14 разів більше, ніж на RHIC.

За зіткненнями важких іонів спостерігають не тільки спеціалізований детектор коллайдера - ALICE (A Large Ion Collider Experiment) - але й інші детектори, зокрема, детектор CMS (Compact Muon Solenoid).

«Якість даних настільки висока, що ми скоро зможемо опублікувати результати перших вимірів. Наявність даних, зібраних на одному і тому ж детекторі, як для протон-протонних, так і важко-іонних зіткнень, є потужний засіб одержання несуперечливих свідоцтв виявлення нового стану матерії», - зазначив керівник експерименту CMS Гвідо Тонеллі.

Експерименти з важкими іонами будуть йти до 6 грудня, після чого колайдер піде на «різдвяні канікули». Технічна зупинка триватиме до лютого 2011 року, після чого найдорожчий у світі фізичний прилад буде знову запущений.

Кварк-глюонну матерію буде вивчати також російський коллайдер NICA (Nuclotron-based Ion Collider facility), який планується створити у 2015 році в Об'єднаному інституті ядерних досліджень в Дубні.
Категорія: Новини технологій · Переглядів: 1422 · Додав: mr_smith
Рейтинг: 5.0/4
Популярні новини:
Всього коментарів: 1
avatar
1
1 BACS • 11:54, 10.11.2010 • url Матеріал
порадував то й добре... для нас головне щоб "піща" була БЕЗ ГМО... baby
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 3.89.87.12
Браузер:

Cайт живе: