rss · Вівторок, 29.09.2020, 16:41

Опитування

Покращення в смт Червоне.
1. Дуже необхідні!
2. Байдуже
3. Ні. Все і так добре
4. Це не можливо
5. Покращення вже є
Всього відповідей: 35

28.02.2010 16:11

torrents.ru: «Файлообмін не може бути вільним»

Про те, як власники закритого торрент-трекера ставляться до ситуації, до влади, це зробили, і про "свободу цифри" розмовляв кореспондент Ліберті.ru Константін Крупницький. За очевидних причин, ми не називаємо імена власників сайту. 


Не могли б ви, коротко торкнутися історії трекера? Хто є його творцями, коли він з'явився і основних віх його розвитку?

Ну, якщо бути вже зовсім коротким, то домен torrents.ru був зареєстрований 18 вересня 2004 року. Майже відразу ж на ньому з'явився форум, який в незмінному вигляді існує й понині, як невід'ємна частина трекера. Спочатку сайтом займалася група ентузіастів, як з точки зору технічної підтримки, так і з точки зору підтримки форуму. У якийсь момент стало очевидно, що настільки серйозним проектом не можна займатися у вільний від роботи час, і технічна частина проекту відійшла компанії Dreamtorrent, зареєстрованої на Сейшельських островах, у той час як організаційна частина залишилася, як і раніше, справою ентузіастів. 

Наскільки трекер складний в управлінні? Адже підтримка настільки великого ресурсу має вимагати не тільки величезних витрат, але і злагодженої команди.

Тут слід розділити, напевно, дві речі - технічну частину проекту, і його організаційну частину у вигляді форуму. Щодо технічної частини можу сказати, що це дійсно дуже складний обчислювальний механізм, достатньо згадати, що наші сервери обслуговують близько 20 тисяч запитів на секунду від торрент-клієнтів користувачів. Плюс до цього близько мільйона користувачів щоденно відвідують форум, дивляться близько 12 мільйонів сторінок.

Що стосується організаційної частини - це команда з понад 200 модераторів, які стежать за порядком у майже півтора тисячах розділах форуму, причому як я вже казав для них це хобі, захоплення. При цьому зауважу, що модератором стати не так просто - є певні правила, які визначають порядок присвоєння цього почесного статусу.

Яка на даний момент ситуація з трекером? Що робили адміністрацією після припинення делегування доменного імені, і які дії плануються надалі?

На даний момент все працює як і працювало, але за іншою адресою (rutracker.org) т.к доменне ім'я заблоковане "на час проведення слідства". Безумовно якісь кроки до повернення доменного імені будуть зроблені, однак з огляду на те, як був здійснений "захоплення", доменна зона. Ru стала виглядати значно менш привабливою, ніж була до.

Чи немає побоювання у адміністрації, що наступного разу з трекером можуть почати боротися вже не шляхом відключення, а шляхом вилучення серверів?

Ми готові до будь-якої боротьби, але виключно в межах правового поля. Якщо суд вирішить вилучити домен - віддамо. Якщо суд вирішить вилучити сервера - віддамо. Якщо суд вирішить, що діяльність трекера на території РФ незаконна - вимкнемо сервера, і займемося чимось іншим, не менш цікавим.

І процес цей має йти саме в такій послідовності, спочатку суд, а потім міри, а не навпаки, як недавно вийшло за сценарієм прокуратури, коли блокується домен, а тільки потім слідство, а потім суд, вирішують чи було порушення чи не було, повертати домен чи ні. Все ж таки очевидно розуміють, що через півроку, рік чи два, навіть якщо суд вирішить що доменне ім'я torrents.ru нічого не порушувало, домен цей не буде нікому потрібен, і від torrents.ru залишаться самі спогади.


Чи планує адміністрація трекера боротися за повернення імені або ж трекер буде залишатися в іноземній доменній зоні?

Я вище частково відповів на ваше запитання. Хочу лише додати що "переїзди" проектів такого масштабу - це величезні незручності для мільйонів користувачів і серйозні технічні складності. Знаєте, є така приказка - не можна увійти в одну й ту ж річку двічі.

Яке ставлення адміністрації трекера до плануються флешмобу на його захист?

Нейтральне. Ми не займаємося політикою, не захищаємо і не засуджуємо піратство. Якщо люди збираються підтримувати улюблений сайт - це їхнє право. Лише б вони діяли в рамках закону - ми намагаємося за цим стежити, видаляючи акаунти провокаторів і заклики до неправомірних дій.

Торрентс.ру в останні роки, пішов на співпрацю з правовласниками і на ньому закривали багато роздачі. Правовласники називали це експериментом, деякі користувачі лаялися. Для чого на це пішла адміністрація трекера?

Насправді то це не можна називати співробітництвом. Ми просто дали правовласникам можливість видаляти посилання, які порушують їх права, не більше і не менше. З деякими ми дійсно співпрацюємо, в основному з тими, хто сам цього бажає. В цілому ж, ми намагаємося намацати якусь точку рівноваги між бажаннями користувачів, які хочуть щоб було все нахаляву і нічого їм за це не було, і вимогами правовласниками, які взагалі схоже вважають, що слід заборонити будь-який обмін файлами в інтернеті, крім як за схемою "корпоративний сайт-користувач".

У мережі багато писали про те, що однією з причин удару по трекеру стало саме те, що його адміністрація пішла на поступки правовласникам. Зрозуміло, що дані користувачі є радикалами, але можливо саме переговори і зробили трекер уразливим?

Не дуже зрозумілий питання. Справа в тому, що на момент закриття немає і не було невирішених конфліктів з правовласниками.

Яке ваше ставлення до концепцій вільного файлообміну?

Сам по собі вільний файлообен, незважаючи на те, що має величезну кількість прихильників - таїть у собі дуже багато підводних каменів, причому таких про які користувачі і не підозрюють. Вони забувають що вільний - це в першу чергу означає неконтрольований. Це віруси, шкідливі програми і тому подібні речі, це спам, порнографія, яка без дозволу лізе на ваш комп'ютер. Ви завантажуєте гру, з незрозумілого адреси, а потім виявляєте, що всі ваші вебмані і яндекс-гроші звітрилися в невідомому напрямку. 

Тому я вважаю, що файлообмін просто не може бути вільним, він повинен бути контрольованим. Причому наша практика показує, що суспільство чудово справляється з цими функціями. Але оскільки правовласники - теж частина цього суспільства, то логічно враховувати і їхні інтереси теж.


Як ви думаєте, яке майбутнє у торрентів в Росії?

Я частково відповів вище на ваше запитання. Якщо вийде так, що торрент-трекер остаточно попадають під тиском "копірастов" (це жаргон такий, так користувачі між собою називають правовласників), то файлообмін остаточно піде в підпілля, з усіма наслідками, що випливають звідси наслідками. Як добрими, так і поганими.

Багато виробників софта та ігор в світі намагаються на даний момент як можна більш серйозно захищати свої продукти. На вашу думку - це може допомогти, для того щоб зросла кількість продажів програм або ж навпаки відштовхне користувачів?

Насправді мені здається, що ця нескінченна історія замку і відмички має вихід в іншому. Виробникам потрібно просто знайти альтернативні способи взаємодії зі споживачами - скажімо, платні онлайн-сервіси, оренда додатків і т.п.


Чи можливо в Росії на даний момент розвиток "Піратської партії", як це відбувається в Європі чи ні?

Це звичайно залежить від самої "Піратської партії", від її активності. У суспільстві давно створені всі передумови до того, щоб звернути увагу на недосконалість законодавства у цій сфері. Якщо ППР візьме що називається прапор у руки - то чому б і ні?
Категорія: Новини технологій · Переглядів: 1281 · Додав: mr_smith
Рейтинг: 5.0/2
Популярні новини:
Всього коментарів: 0
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 3.237.71.23
Браузер:

Cайт живе: