rss · Субота, 23.02.2019, 08:03

Опитування

Покращення в смт Червоне.
1. Дуже необхідні!
2. Байдуже
3. Ні. Все і так добре
4. Це не можливо
5. Покращення вже є
Всього відповідей: 35

01.12.2013 15:39

Теорія розбитих вікон: поширення безладу


Теорія розбитих вікон: поширення безладу

Соціологія по -новому

Якщо в будівлі розбито вікно, його потрібно якнайшвидше замінити новим. Якщо на тротуарі або алеї з'являється сміття, його необхідно прибрати, не чекаючи, коли люди почнуть викидати на дорогу старі меблі або радіоактивні відходи.

Психологи і соціологи давно припускали, що асоціальна поведінка може поширюватися подібно епідемії, проте ця теорія досі залишалася спірною. Шість експериментів, проведених нідерландськими вченими, показали, що люди частіше порушують прийняті норми поведінки, коли бачать, що інші теж так роблять. При цьому «поганий приклад» трактується розширено: бачачи, що порушується одне з прийнятих правил, люди дозволяють собі порушувати й інші норми.

Згідно «теорії розбитих вікон», сформульованої Джеймсом Вілсоном і Джорджем Келлінгом в 1982 році (див.: JQ Wilson, GL Kelling . Broken windows), якщо хтось розбив скло в будинку і ніхто не вставив нове, то незабаром жодного цілого вікна в цьому будинку не залишиться , а потім почнеться мародерство. Іншими словами, явні ознаки безладу і недотримання людьми прийнятих норм поведінки провокують оточуючих теж забути про правила і вести себе по-свинськи. В результаті виникає ланцюгової реакції «пристойний» міський район може швидко перетворитися на клоаку, де людям страшно виходити на вулицю.

Застосування на практиці

«Теорія розбитих вікон» знайшла своє практичне застосування в 1993 році , коли обраний мером Нью-Йорка Рудольф Джуліані розгорнув кампанію боротьби з вуличною злочинністю . У рамках цієї програми в певних точках міста постійно відстежувалася вулична кримінальна активність, а відповідальність за її припинення покладалася на районних поліцейських начальників. За задумом влади, така система повинна була дозволити поліції припиняти тенденції до зростання злочинності на ранній стадії, не даючи їм розвинутися у великі кримінальні хвилі. Першим комісаром поліції Нью-Йорка, якого призначив Джуліані, став Вільям Браттон. Була проголошена політика «нульової терпимості до правопорушень». Браттон , який пообіцяв непримиренно боротися із злочинцями «за кожну вулицю», ефективно використовував комп'ютерні технології для виявлення зароджуються вогнищ потенційних злочинів, і всього за два роки скоротив рівень тяжких злочинів більш ніж на третину, а вбивств - майже наполовину

Критика теорії

Однак такі практичні експерименти не можна назвати абсолютно коректними з наукової точки зору. Спеціальні дослідження, присвячені цьому питанню, спиралися в основному на аналіз кореляцій (наприклад , між чистотою вулиць та рівнем злочинності в різних містах), проте ці дані теж можна трактувати неоднозначно. Кореляція сама по собі нічого не говорить про причинно-наслідкові зв'язки між явищами, що вивчаються. Наприклад, обидва чинники (злочинність і чистота) можуть визначатися якимось третім, невідомим фактором; чистота може бути не причиною, а наслідком низького рівня злочинності і т. д. Тому багато експертів сумнівалися в дієвості теорії розбитих вікон. Зокрема, було оскаржено твердження, що недотримання оточуючими одних правил може підштовхувати людей до порушення інших.

Для остаточного вирішення спірного питання потрібні були суворі експерименти. Соціологи з Гронингенского університету (Нідерланди) провели шість таких експериментів на вулицях рідного міста, про що розповіли в останньому номері журналу Science.

Експериментальне підтвердження

Перший експеримент проводили на вулиці, де багато магазинів, біля стіни будинку, де добропорядні гронінгенці, приїжджаючи за покупками, паркують свої велосипеди. У цієї стіни стояв яскравий, що кидається в очі знак, який забороняє малювати на стінах. Спочатку стіна була чистою. Експериментатори повісили на кермо кожного велосипеда (всього велосипедів було 77) папірець зі словами «Бажаємо всім щасливих свят!» І логотипом неіснуючого магазину спортивних товарів. Сховавшись в затишному куточку, дослідники стали спостерігати за діями велосипедистів. На вулиці не було урн, тому людина могла або кинути папірець на землю, або повісити на інший велосипед, або взяти з собою, щоб викинути пізніше. Перші два варіанти розглядалися як порушення прийнятих норм, третій - як їх дотримання.

З 77 велосипедистів лише 25 (33%) повели себе некультурно. Потім експеримент повторили, при такій же погоді і в той же час дня, попередньо розмальовавши стіну беззмістовними малюнками. На цей раз насмітили 53 особи з 77 (69%). Виявлене розходження має високу ступінь статистичної значимості. Таким чином, порушення заборони малювати на стінах виявилося серйозним стимулом, провокуючим людей порушувати інше загальноприйняте правило - не смітити на вулицях. У Гронінгені поліція не хапає за руку людей, що розкидають сміття, тому виявлений ефект можна пояснити утилітарними міркуваннями («раз не зловили тих, хто малював на стінах, то і мене не зловлять, якщо я кину папірець»).

Другий експеримент мав показати , чи справедлива теорія розбитих вікон тільки для загальноприйнятих норм або її дія поширюється також і на локальні правила, встановлені для якоїсь конкретної ситуації або місця. Дослідники перегородили головний вхід на автомобільну парковку парканом, в якому, однак, була залишена широка щілина. Поруч з нею повісили знак «Вхід заборонений, обхід 200м праворуч» , а також оголошення «Забороняється пристібати велосипеди до паркану». Дослід знову проводили у двох варіантах: «порядок дотриманий» і «порядок порушений». У першому випадку в метрі від огорожі стояли чотири велосипеди, явно до нього не пристебнуті . У другому випадку ті ж велосипеди пристебнули до паркану. З затишного місця експериментатори спостерігали, як поведуть себе громадяни, які прийшли за своїми автомобілями: підуть обходити паркан або пролізуть в дірку. Результат знову виявився позитивним: у ситуації «порядок дотриманий» в дірку пролізли тільки 27% автовласників, а в ситуації «порядок порушений» - цілих 82%.

Третій експеримент проводили в підземній парковці біля супермаркету, де висіло велике і добре помітне оголошення «Будь ласка, повертайте взяті з магазину візки». У ситуації «порядок дотриманий» на парковці не було візків, в ситуації «порядок порушений» там знаходилися чотири візки. Їх ручки дослідники завбачливо вимазали мазутом, щоб у відвідувачів не виникло бажання ними скористатися. До машин прикріплювали такі ж папірці, як у першому експерименті . Результат вийшов аналогічний: у першій ситуації кинули папірець на землю 30% водіїв, у другій - 58%.

Четвертий експеримент нагадував перший , з тією різницею , що ознаки «порушення норм іншими людьми» були тепер не візуальні, а звукові. У Нідерландах закон забороняє використання петард і феєрверків у передноворічні тижні (порушників штрафують на 60 євро). Цей закон всім чудово відомий. Виявилося , що велосипедисти набагато частіше кидають папірці на землю, якщо чують звук петард.

У п'ятому та шостому експериментах людей провокували на дрібну крадіжку. З поштової скриньки стирчав конверт з прозорим віконцем , з якого виразно переглядала купюра в 5 євро. Експериментатори стежили за перехожими, підраховуючи число крадіжок. У ситуації «порядок дотриманий» поштова скринька бла чиста і сміття навколо не було. У ситуації «порядок порушений» ящик був або розмальований безглуздими графіті (експеримент 5), або навколо валялося сміття (експеримент 6).

Результати і цього разу вийшли вельми переконливі . У ситуації «порядок дотриманий» тільки 13% перехожих (з 71) присвоїли спокусливий конверт. Однак з розмальованої скриньки конверт вкрали 27% перехожих (з 60), а розкидане сміття спровокувало на крадіжку 25% людей (з 72). Обидві відмінності статистично достовірні. Таким чином, звичайне графіті або розкидане сміття збільшує число крадіжок вдвічі.

Підсумки

Отримані результати, безсумнівно, мають бути враховані владою: ясно, що порушення суспільних норм може наростати, як снігова куля, і боротися потрібно вже з найпершими проявами, тому що антигромадська поведінка може швидко стати звичною для багатьох, і тоді система почне підтримувати сама себе . І кожен з нас, звичайно, повинен мати на увазі, що, кидаючи на газон банку з-під пива або виводячи на стіні непристойне слово, ми тим самим реально сприяємо зростанню злочинності та примноженню загального свинства .

Категорія: Інші цікаві новини · Переглядів: 2882 · Додав: mr_smith
Рейтинг: 5.0/4
Популярні новини:
Всього коментарів: 1
avatar
2
1 dyak • 15:26, 02.12.2013 • url
Абсолютно згоден . Можем наблюдати постійно на наших вулицях. Сміття в відсутності урн скидають спочатку на одну кучку. Задача влади не допустити першу кучку.
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 3.80.38.5
Браузер:

Cайт живе: