rss · Четвер, 21.02.2019, 08:57

Опитування

Маєток Терещенка
1. Відреставрувати
2. Музей і монастир
3. Мені байдуже
4. Тільки музей селища
5. Тільки монастир
6. Нехай розвалиться
Всього відповідей: 67

21.06.2014 03:36

Людина хаосу


Людина хаосу

На світі живуть такі люди. Вони досягають вражаючих результатів у роботі, отримують високі оцінки свого професіоналізму, і при цьому теорії управління проектами та системи тайм-менеджменту їм підходять, як постоли лицареві.

Ця стаття про тих, хто живе дивно, нелогічно, хаотично, і все одно домагається цілей.

Ці люди називаються «Хаотики», опишемо схеми, завдяки яким «людям хаосу» стане простіше взаємодіяти зі світом, а світу - з ними.

Хто такі Хаотики?

Ці люди відчувають себе в невпорядкованих просторах і процесах, як риби у воді. Чим більше невизначеність, чим менше зрозумілих схем і ліній поведінки, чим вище непередбачуваність, тим їм комфортніше. Живильним середовищем для Хаотика є процеси, формати з високою «хаосопотенціальністю», тому найчастіше на стандартних роботах/службах, в усталених системах такі люди діють нелогічно, якщо дивитися з боку. Не виконуючи закріплені в інструкціях і регламентах дії, вони начебто спеціально створюють собі умови авралу, а потім носяться з витріщеними очима, підключають всі можливі і неможливі ресурси, за 15 хвилин роблять те, на що було потрібно два місяці системної роботи за регламентом, знаходять чергові нові виходи з ситуації і тп. Лежати на амбразурі ці люди вміють геніально. Їм потрібен хаос - і за ціною вони не постоять. Так вони роблять своє життя цікавішим.

Зате вони прекрасно справляються з роботою в режимі МНС, в ситуаціях «все пропало», «треба було ще вчора», «катастрофа-світ-паде». У системах стихійних, без форм і норм, на тих ділянках, де немає структур, покрокових схем, макросценаріїв.

Найгірше, що можна зробити в ситуації, коли Хаотик починає викручуватися, зіскакувати з процесу і відхилятися від затверджених планів - це закликати його до відповіді і посилити контроль за виконанням, тобто внести в його життя ще більше порядку і зумовленість. Загнаний в кут Хаотик запросто може перетворитися на Брюса Вілліса часів «Міцного горішка»: зробить незворушне обличчя, поцілує портрет дружини і всім дасть прогидитися.

Глушать потреби Хаотика впорядковані структури, лінійні системи, ієрархії, покрокові сценарії, набір фіксованих варіантів, інструкції, встановлені форми. Тому їм не підходять і всі системи тайм-менеджменту для творчих людей: будь-яка спроба упорядкування, навіть сама ірраціональна, викликає у них токсикоз.

Що важливо знати про себе людям хаосу?

Ідеальна сфера докладання сил, умінь і здібностей для них, як це не дивно, хаос-інженерія. Це проектування непроектуємого, живих процесів, в режимі імпровізації, з непрогнозованими ефектами. Створення нелінійних структур, динамічних шаблонів, мультиваріантного сценаріїв.

Їх успішні хаос-стратегії - реагування та імпровізація, реагування та імпровізація. Плюс відсутність чіткого образу мети і структурованої схеми її досягнення. Щоб Хаотик не створював сам собі «гарячих точок», в поставленій перед ним задачі спочатку має бути широка область нестабільності, невідомого. Хаотик сам не повинен розуміти, як він це зробить - у нього на старті не повинно бути очевидних інструментів для гарантованого результату.

Тому коли люди хаосу вирішують створити власні проекти (авторську програму, книгу, сайт, блог), то найбільшою помилкою є вибір для цього не своїх стратегій. Їм радять: потрібно підійти раціонально, сформулювати і оцифрувати мету, скласти план, продумати етапи. Якщо Хаотик починає дотримуватися цих порад - все, приїхали, спасибі і щирий амінь, ніякого проекту не буде. Тому що там, де з'являється структура, хаос зникає і пропадає життєве середовище Хаотика.

Як визначити людей хаосу? Є кілька хаос-маркерів.

Хто в царі останній? Нікого? Так я - перший?

Хаотики з ентузіазмом будуть працювати або «на цілині», у напрямках, де до них не ступала нога людини: нові проекти, нові фронти, ділянки. Або «на випаленій землі», у напрямках, де все звалилося, розвалилося і потрібно підняти процес з нуля. Для того, щоб включитися, їм потрібен нульовий кілометр.

Якщо вони приходять на роботу, де немає такого нульового кілометра, на налагоджений процес, то затівають проекти, паралельні основним завданням, і намагаються на ці проекти «натягнути ковдру», зробити саме їх ключовими і перевести в статус основних. Їм це нерідко вдається.

Незамінних людей немає, є незабутні

На колишніх місцях роботи колишні колеги відзначають, що з відходом Хаотика «пропала та атмосфера», «тепер вже не те». Хаотики - майстри нематеріального, вони створюють середовище, фон, атмосферу. На ці компетенції немає сертифікації, їх не вказують у резюме і зазвичай самі Хаотики вважають це неосновною своєю перевагою, «побічним ефектом». Непрощенною помилкою.

Загальний рівень єрундованності

Хаотики вчаться безладно: отримавши диплом бізнес-аналітика, слідом йдуть вчитися на викладача правополушарного малювання, потім на отельера. Причому завжди ініціюють навчання за направленням, не пов'язаним безпосередньо з тією сферою, в якій вони працюють на той момент.

Якщо дивитися життєвий шлях Хаотика навпаки, то виявляється, що вся нелогічна складна траєкторія робіт та навчань - навіть дуже струнка історія, де кожен пазл важливий. І звичайно, тут не можна не згадати знамениту промову Джобса, вона про це:

«Я кинув Reed College після перших 6 місяців навчання, але залишався там у якості "гостя" ще близько 18 місяців, поки нарешті не пішов. Так як я відрахувався і не брав звичайних уроків, я записався на уроки по каліграфії. Я дізнався про serif і sans serif, про різні відступи між комбінаціями букв, про те, що робить прекрасну типографіку прекрасною.

Ніщо з цього не здавалося корисним для мого життя. Але десять років по тому, коли ми розробляли перший Макінтош, все це згодилося. І Мак став першим комп'ютером з красивою типографікою. Якби я не записався на той курс у коледжі, у Маку ніколи б не було кілька гарнітур і пропорційних шрифтів. Ну а оскільки Windows просто здули це з Маку, швидше за все, у персональних комп'ютерів узагалі б їх не було. Якби я не відрахувався, я б ніколи не записався на той курс каліграфії, і у комп'ютерів не було б такої дивовижної типографіки, як зараз.

Звичайно, не можна було з'єднати всі крапки воєдино тоді, коли я був у коледжі. Але через десять років все стало дуже, дуже ясно».

Практикум

На закінчення дві маленькі ігропрактики для тих, хто живе за законами хаосу.

1. Щоб не кидатися на червоні прапори, не створювати собі аврали і пожежі, Хаотикам (і не тільки їм) важливо розуміти і визначати свої природні формати, процеси, трансформувати простір, проекти під себе свідомо, конструктивно.

Для цього потрібна статистика. Згадайте 4-5 найвдаліших ваших проектів з різних областей: робота, хобі, подорожі і ін Знайдіть загальні внутрішні і зовнішні обставини, які були присутні у всіх цих ситуаціях, передували їм і супроводжували їх. Обчисліть персональний хаос-код, свій алгоритм, можете назвати це «Мої правила успішного проекту».

Припустимо, при аналізі минулих досягнень виявилося, що у ваших найвдаліших проектах загальні правила такі:

  • короткочасність, флеш-формат,
  • взаємозамінність/необов'язковість етапів, можливість імпровізації,
  • новий спосіб дії з негарантованим результатом.

Це означає, що якщо вам запропонують дуже вигідний довгостроковий контракт з чітким графіком і детально прописаним кінцевим результатом, то це формат, в якому вам доведеться туго.

2. Подивіться на свою хаотичність не як на фрік-фактор, прикру особливість, аномалію, яку слід викорінювати. Розгадати, яка здібність за нею ховається. Як ця ваша «аномалія» виглядає в інших ситуаціях, коли за цей же прояв вас хвалять і відзначають з позитивного боку? Переведіть її на «нейтралку».

І тоді «нетерплячість, непосидючість» може у вас трансформуватися в «захопленість, легкість на підйом», «невміння концентруватися» в «можливість легко переключатися, здатність вирішувати кілька завдань одночасно», а «розкиданість» в «відкритість новому, готовність розвиватися, змінюватися» .

А взагалі, як сказав Генрі Міллер: «Хаосом ми називаємо порядок, який нам незрозумілий». Так давайте спробуємо зрозуміти один одного.

Категорія: Інші цікаві новини · Переглядів: 2059 · Додав: mr_smith
Рейтинг: 5.0/2
Популярні новини:
Всього коментарів: 0
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 54.235.55.253
Браузер:

Cайт живе: