rss · П'ятниця, 02.10.2020, 01:40

Опитування

Дендрологічний парк
1. Відреставрувати парк
2. Мені байдуже
3. Парк і так гарний
4. Допоможу з реставрацією
5. Замість парку будинки
Всього відповідей: 39

09.08.2010 11:20

Хліб може подорожчати. І не тільки він...

Не завдяки, а всупереч

У нинішньому році Крим приступив до збирання ранніх зернових і зернобобових культур в середині червня, а завершити її планував до 20 липня. Але в плани аграріїв втрутилася природа: через те, що на півострів з небес зійшла річна норма опадів, темпи роботи знизилися, так що до фінальної межі вони змогли підійти лише 1 серпня, розповів міністр аграрної політики Криму Анатолій Корнійчук. До кінця липня було намолочено 1,260 млн. тонн зерна, що в порівнянні з попереднім роком менше більш ніж на 200 тис. тонн. Усього ж у нинішньому році планується отримати близько 1,4 млн. тонн зернових.
Радує аграріїв, що несприятливі погодні умови майже не позначилися на зерні: пшениця втратила в якості лише 1,5% - 3%, говорить Анатолій Корнійчук. 60% з 220 тис. тонн пшениці, що є на кримських елеваторах, - високої якості і підуть на продаж, інша частина зерна незначно проросла, тому призначена на корм худобі. «У принципі, ми очікували гіршої ситуації з якістю зерна, - зазначив міністр. - Так що Крим має якісне продовольче зерно і готовий реалізувати його на внутрішньому і зовнішньому ринках». Як і насіння: до дощів вдалося прибрати близько 30% врожаю ранніх зернових, вони найвищої якості і можуть піти на насіння. «Ми готові, якщо виникне така необхідність, продати насіння іншим регіонам України», - сказав він. Але вирощений урожай, на жаль, ще не гарантія стабільності цін на кінцеву продукцію. 

Газова душогубка

Ледве встигли зібрати врожай, як у Києві заговорили про ймовірне підвищення вартості хліба, причому, що примітно, заговорили про це кабмінівські чиновники. У Криму теж гряде підвищення вартості цього продукту. Генеральний директор ВАТ «Кримхліб» Тетяна Хміль каже, що пекарі просто змушені будуть вже в серпні переглянути вартість своєї продукції, тому що ціни на зерно зросли з 700 - 800 грн./т до майже 1500 грн. Крім цього, уряд України зробив вітчизняним виробникам ще один незабутній «подарунок» - підвищив з серпня вартість природного газу на 9,8%. «Я поки що навіть спрогнозувати не можу, яка буде ціна хліба в серпні, - каже Тетяна Хміль. - Але те, що зміни в ціновій політиці будуть, це точно. Ми не зможемо вижити, якщо вже зараз декларують тонну зерна за 1480 грн. Рентабельність хлібного виробництва дуже низька, зокрема, на масові сорти хліба близько 3%, а є й такі, де вона нульова. Наприклад, продаючи хліб у дитсадки, санаторії або військовим, ми виграємо тендер на початку року, відповідно ціни фіксуються, і міняти їх ми не можемо. Так що поки ми не можемо прийти до того, щоб хлібний бізнес гарантовано мав свої 10% рентабельності». 

До речі, не один хліб погрожує подорожчати, але і тепличні овочі. «Сьогодні в автономію м'ясо і овочі завозяться з-за кордону, а якщо ціна на газ збільшиться, то наші тепличні комбінати просто ляжуть - вони вже не в змозі будуть виробляти продукцію за доступними цінами», - зізнається Анатолій Корнійчук. А вони ж не тільки годують смачними овочами кримчан, але і в інші області України і навіть Росії поставляють свою продукцію. 

«Та що там гречка?!»

Крім цього, вже почалося зростання цін і на інші товари продовольчої групи. Віце-прем'єр-міністр з питань АПК України Віктор Слаута говорить, що деякі торговельні фірми підняли вартість гречки і рису, і це при тому, що врожай їх в нинішньому році планується хороший. Наприклад, гречки орієнтовно 220 тис. т - цього цілком достатньо для населення при існуючому попиті. «Але за 2 дні до початку збирання оптовики підняли ціни», - пояснює він. А ще Інтернет масла у вогонь підливає, тиражуючи недостовірну інформацію про неврожай гречки, мовляв, пропала вона, залишки доїдаємо. Зате після того, як держінспекція з цінами відвідала підприємства торгівлі, ціни опустилися до колишнього рівня. Втім, справа, взагалі-то, навіть не в гречці ...

«Та що там гречка, зараз вся продовольча група сказиться, тому що пшениця була по 700 - 800 грн./т, а тепер по 1500 грн./т, - говорить Слаута. - Що пекарі будуть робити? Природно, піднімати ціни на свою продукцію. Далі вся тваринницька продукція (яйця, кури, сало, м'ясо, молоко) при вартості зерна 1300 грн./т що буде робити? Дорожчати. Ситуація патова. У магазинах і так нічого не беруть - у вас в Криму хоч плюс у роздрібному товарообороті за 6 місяців 9%, а по Україні - 2,5%, при цьому є регіони, де зростання мінус 5%, тобто магазини закриваються, а значить , ціни на продукти вже не піднімеш. При цьому я просив, давайте закупимо зерно, зараз би мали 5 млн. тонн по 1 тис. грн. за тонну, а нам всього 5 - 6 млн. т треба для України. Тоді б президент Янукович міг зателефонувати президентові Медведєву і запропонувати гарне південне зерно за нормальною ціною і поговорити про вартість газу. Зерно - це національна валюта». Так ні, не захотів Агрофонд витратитися. За словами віце-прем'єра, на наявний 1 млрд. грн. він закупив усього ... 36 тис. тонн, «та й то або по п'янці, або не зрозумію як», зізнається він. Тепер же буде купувати зерно по 1,5 тис. грн., І це при тому, що держскарбниця в дірках. А тим часом аграрії у власному соку зварилися, тому що збирання завершили, і ніхто їх зерно не купив, окрім бізнесменів, які почали диктувати ціни з 650 - 720 грн./т і тільки завдяки погодним умовам вимушено підвищили до 1360 грн./т і 1480 грн./т. 

Для чого це було зроблено? Слід гадати, невипадково - таким чином держчиновники дають можливість приватним зернотрейдерам скупити вирощене зерно за максимально вигідною ціною, і заворушаться, тільки коли ті задовольнять свій попит. А попит у них в нинішньому році буде чималий, адже через неврожай в Росії на світових ринках ціни на пшеницю вже досягли 12-місячного максимуму, підскочивши на 3,5% і склавши $6,15 за бушель (27,2 кг) на вересневі поставки. Тобто закордонні покупці на українське зерно знайдуться. А вітчизняні споживачі будуть їсти те, що залишилося, і за дорогою ціною.

Відчуйте різницю

Якби державні чиновники більше думали не про власну вигоду і лобіюванні інтересів близького їм бізнесу, а про майбутнє (хоча б найближчому) країни і народу, то напевно б не сиділи, як миші на крупі, на виділеному їм 1 млрд. грн. І не губили б свого виробника на догоду приватним комерсантам. Але в Україні, який би політичного забарвлення не була влада, схеми залишаються колишніми, від чого ситуація в економіці змінюється тільки в гіршу сторону. Взяти, наприклад, аграрний сектор. Кабмін вимагає, щоб поля аграрії засіяли, худобу завели, надої забезпечили, а зі свого боку тільки палки в колеса вставляє. Як, наприклад, пояснити той факт, що, для того щоб орендувати розпаювану землю, потрібно зареєструвати договір в Державному земельному кадастрі. Коштує він від 250 до 400 грн. за договір з кожним пайовиком, що передає орендарю свої 10 соток пайового майна. А тепер порахуйте: щоб тільки оформити оренду сотні ділянок, він повинен заплатити 25 - 40 тис. грн. Але тут хоча б механізм зрозумілий, а якщо підприємець побажав орендувати землю з резерву, то, хоч би які гроші він не тримав у руках, зробити це не вийде. Розробити порядок передачі таких земель в оренду повинен був ще Кабмін Тимошенко, але до цих пір не дійшов до цього і Кабмін Азарова. І так на кожному кроці: наприклад, ідентифікація худоби чомусь опинилася в компетенції Києва. «Якщо народжується дитина, де його реєструють? - Запитує Анатолій Корнійчук. - Правильно, за місцем народження, а ось корів і свиней у Києві». При цьому щоб тварині на вухо причепили копійчану бирку, власникові потрібно заплатити 50 грн. за кожну особину. 

Загалом, держструктури здирати гроші з виробників майстри, а от свої зобов'язання держава не виконує. Держдопомога аграріям, яку навіть Кабмін Тимошенко виділяв у часи кризи, тепер не дають. «Тимошенко давала компенсацію, а сьогодні нічого», - говорить президент асоціації фермерів Криму Сергій Тур. І де, питається, взяти агровиробнику оборотні кошти, якщо держава про аграріїв забула, перекупники норовлять скупити їх продукцію за копійки, а банки видають кредити під такі відсотки, що саме високорентабельне виробництво розориться, виплачуючи їх. «Відсоткова ставка тільки у квітні знизилася до 25%, до цього була 30% і вище», - нарікає Корнійчук. Але і ці 25% на перевірку виявляються попередніми 28%. Тому в нинішньому році сільгосппідприємства Криму змогли взяти в банках кредитів лише на 26 млн. грн., Тоді як 2 - 3 роки тому брали до 220 млн. грн. Для порівняння: у країнах - членах Всесвітньої організації торгівлі, до якої вступила Україна, кредитна ставка аграріям всього 3,6%, а в США такою вона була в кризу, а тепер взагалі нульова, розповідає  Анатолій Корнійчук. Дотацій в цій країні (до речі, в усьому світі агропромисловий сектор дотаційний) аграріям виділяється 5 млрд. євро; якщо перевести з розрахунку засіяних гектарів, то виходить 2200 - 2500 грн./га. З цього розрахунку Крим отримував би щорічно 2 млрд. грн., А в реаліях сьогодення отримав тільки 800 тис. грн. У таких умовах конкурувати на рівних з іноземним виробниками українські аграрії не можуть. Зараз вони намагаються робити це тільки за рахунок мізерної зарплати працівників і природньої грунтової родючості. Якщо ж держава продовжить вичавлювати соки, нічого не даючи натомість, то на ринку сільськогосподарської продукції вітчизняний виробник виявиться неконкурентоспроможним. Втім, держчиновників це, на жаль, все ще не хвилює, адже, на відміну від своїх західних колег, перед якими стоїть завдання зробити агровиробника багатшим, перед нашими, по всій вірогідності, стоїть протилежне завдання, з яким вони, треба сказати, успішно справляються.


ОЛЬГА КОТЕНЕВА

1k.com.ua

Категорія: Новини України · Переглядів: 1265 · Додав: mr_smith
Рейтинг: 5.0/1
Популярні новини:
Всього коментарів: 5
avatar
1
1 BACS • 13:36, 09.08.2010 • url Матеріал
АЗАРОФФ сразав як відрізав - не падарощає! ми стварили стратегічний запас зерна! всем не напрягатся! ми работаем... ич. ни сан, си гоу!
aikido
avatar
2
2 BACS • 16:06, 09.08.2010 • url Матеріал
тоды хто пасле цего АЗАРОФФ? :) п..ц мамина кофта... girl_blush
avatar
2
3 dyak • 17:20, 09.08.2010 • url Матеріал
АЗАРОФФ завжди був тим ким є -хазяїном свого слово він його дає і забира на свій розсуд. Вони прийшли вернути гроші потрачені в 2004-2010 роках і часу у них не багато. При владі профісіонали по обдиранню народа
avatar
1
4 BACS • 17:48, 09.08.2010 • url Матеріал
сумно, що "народа" - це ми... і обдирать будуть нас... питання, що є ще що обдирать??? girl_crazy poshuk shock scare
avatar
2
5 dyak • 18:57, 09.08.2010 • url Матеріал
Якщо зрівняти з 32-33 роками то ми живем дуже добре і брати з нас можна багато якщо зрівняти з прибалтами то дуже погано і пора змінювати владу, яка обіцяла краще життя сьогодні. Все залежить куди дивиться більшість в світле минуле СРСР чи на загниваючу західну демократію. Найближчим часом (31 жовтня) поба чимо
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 18.208.202.194
Браузер:

Cайт живе: