rss · Четвер, 18.10.2018, 14:45

Опитування

Будинок Культури
1. Необхідний в Червоному
2. Мені це не цікаво
3. Замість БК - магазин
4. Є інші заклади, там краще
5. Не потрібен Червоному
6. Надам фінансову допомогу
7. Маю спонсора на ремонт
Всього відповідей: 41

10.01.2014 23:44

Чому закрили WinAmp, історія плеєра


Чому закрили WinAmp, історія плеєра

WinAmp, як це часто буває в ванільних історіях про IT-стартапи, створили двоє студентів - Джастін Франкель і Дмитро Болдирєв. Вони разом навчалися в Університеті Юти. Дмитро, який народився в Москві і переїхав з батьками в США, захоплювався музикою і на початку 1990-х написав кілька різних плеєрів під PC і Mac, але його першим плеєром з призначеним для користувача інтерфейсом став MacAmp.

У 1997 році Дмитро познайомився з Джастіном Франкелем, який у той час захоплювався 3D-графікою. Однокашники вирішили доробити мак-версію і створити версію під Windows. Першим вийшов MacAmp, який вийшов 13 квітня 1997. А буквально через пару тижнів світ побачив канонічний WinAmp. В силу більшої аудиторії саме WinAmp став популярнішим: тільки за перший рік існування продукт набрав аудиторію в кілька мільйонів користувачів.

Перші гроші

Не можна так просто взяти і стати кофаундером IT-стартапу в кінці 1990-х, не будучи трошки романтиком. Партнери задумали MacAmp і WinAmp як плеєри для вільного світу, для того, щоб музика була доступна всім без обмежень і безкоштовно. Відповідно, сам плеєр теж повинен бути безкоштовним. При цьому творці вінампу розсудили , що користувачі самі мають право вирішувати, чи платити за продукт. І прикрутили на сайт кнопку пожертвувань. Як не дивно, банківський рахунок компанії Nullsoft різко вийшов з «нульового» стану: розробники почали отримувати гроші.

Однак крім донейшенів компаньйонів чекав ще один подарунок долі. Плеєром з великою користувальницькою базою (15 млн. користувачів на червень 1999 року) зацікавився великий бізнес. Пропозиції продати проект пішли один за іншим. Microsoft оцінив WinAmp в $6 млн., але команда вирішила почекати і не прогадала. Через короткий проміжок часу надійшла дійсно жирна пропозиція від AOL - отримати за WinAmp $80 млн акціями самої компанії.

Російський слід губиться

Хепі-енд трапився не для всіх. За допомогою Гугла можна простежили за історією продукту і звернули увагу ось на яку деталь. Розробник з російським ім'ям раптово зникає з контексту історій про WinAmp незадовго перед угодою з AOL і після 1999 року більше ніде не з'являється. Це здається цікавим. Спробуємо знайти коментарі Дмитра.

За словами Дмитра, жадібність взяла верх над порядністю його компаньйона, і до моменту пропозиції AOL Джастін і його батько просто-напросто віджали Дмитра з компанії. Є думка, що все було організовано перенесенням активів з однієї юрособи в іншу. Як підсумок - Дмитра просто випиляли з історії проекту WinAmp, немов його там і не було зовсім. Зате Джастін там є в повному обсязі.

"Що стосується історії з вінампа - так, частина з цього правда. Мене викинули з компанії. Це був жорстокий удар, мені знадобилося 10 років, щоб відновитися. Але я не можу звинувачувати в цьому тільки Джастіна і його батька (який був фінансовим директором Nullsoft). Це може бути справа рук ділків музичної індустрії чи навіть уряду США. Неприємно усвідомлювати, що з тобою вчинили так, але я не збираюся переслідувати ні Джастіна, ні його батька. Зараз я живу дуже скромно, але в теплому кліматі на Гаваях, тому мені гріх скаржитися."

За словами Дмитра, він зміг відсудити пару мільйонів доларів, але 2/3 від цієї суми пішли адвокатам, і Дмитро на руки отримав $900 тис. На ці гроші Дмитро переїхав на Гаваї і став розвивати MacAmp, тоді як Nullsoft сконцентрувався на вінампі. Між іншим, у 1999 році iTunes на Mac ще не було, і багато хто воліли альтернативам саме MacAmp (пізніше перейменований в MACAST). Його робочі збірки ще можна завантажити і використовувати. І так, відомий SoundJam, згодом куплений Apple і перейменований в ITunes, теж стартував як один з клонів MacAmp зразка 1998 року. Так що в кожному Маку є частка праці Дмитра Болдирєва.

Запити, з приводу коментарів по вінампу, іншому засновнику компанії - Джастіну Франкелю - в основному залишаються без відповіді. Більше того, пан Франкель нічого не відповів хлопцям з ArsTechnica, які намагалися довідатися деталі історії WinAmp. Відомо, що від угоди з AOL Франкель отримав більше $60 млн. акціями компанії. Батько Джастіна отримав більше 15 мільйонів. Колишній компаньйон Болдирєва купив будинок у центрі Сан-Франциско і став захоплюватися автомобілями: в його гаражі прописалися Honda NSX, Audi RS6 і Porsche 911. Крім акцій, Джастін, як лідер проекту WinAmp, отримував непогану зарплату в $1 млн. на рік від самого AOL. Але до 2004 року бюрократія в AOL дістала його, і він пішов з компанії.

WinAmp же продовжив життя без будь-кого зі своїх засновників, але динамічною його долю після виходу засновників не назвеш.

У той час, як iTunes ставав центром цифрового всесвіту для користувачів «Маків», зароджувалися Pandora, Spotify і Last.FM, WinAmp потихеньку покривався пилом. Версія 5 вийшла в 2003 році, версія 5.5 - тільки в 2007, а версія програми на грудень 2013 року - 5.66. Частково пояснюється це, по-перше, тим, що AOL у 2000 році стала частиною імперії Time Warner - головних поборників копірайту. У їх портфелі просто не повинно було бути плеєра, що грає піратську музику. По-друге, AOL ніколи не розцінювала WinAmp як самостійний продукт. Мільйони доларів були заплачені саме за користувальницьку базу, яка, на жаль, дуже швидко розбіглася по інших конкуруючих продуктах.

Замість висновку

Сьогодні всі засновники WinAmp пішли в тінь. Дмитро живе на Гаваях і займається діджейством. Джастін в 2004 році заснував компанію Cockos, де з ще двома розробниками займається різними музичними утилітами.

Категорія: Новини технологій · Переглядів: 1138 · Додав: mr_smith
Рейтинг: 5.0/1
Популярні новини:
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 mr_smith • 20:28, 11.01.2014 • url
може він порівнює себе з тими хто віджав у нього мобілу бізнес?
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 54.196.26.1
Браузер:

Cайт живе: