rss · П'ятниця, 30.10.2020, 05:15

Опитування

Маєток Терещенка
1. Відреставрувати
2. Музей і монастир
3. Мені байдуже
4. Тільки музей селища
5. Тільки монастир
6. Нехай розвалиться
Всього відповідей: 67

01.08.2011 12:19

Чи повинен відвідувач платити за розбитий товар у супермаркеті

У цій банальній ситуації на перевірку існує багато нюансів: хто насправді винен у пошкодженні товару - відвідувач чи адміністрація магазину, яка не подбала про надійне зберігання продукції, і, можливо це навіть загрожувало вашому життю, а, можливо, і зовсім інший покупець, з вини якого був зачеплений товар. Крім того, Закон України «Про захист прав споживачів» стоїть на боці покупця в таких ситуаціях, але, на жаль, люди про це не знають і не цікавляться своїми правами. Спробуємо більш детально розібратися в цій ситуації і пояснили, що потрібно робити в такій форс-мажорній ситуації.

Потрібно довести вашу вину

На перший погляд закон однозначно говорить про те, що збитки, завдані іншій особі, повинні бути відшкодовані. Але не все так просто, якщо це сталося на території супермаркету. Якщо взяти ситуацію з пошкодженням товару в супермаркеті, необхідно виходити з того, що ризик випадкової загибелі або пошкодження речі несе її власник. Тобто на той момент, до покупки, це магазин. Але в той же час не потрібно забувати і ту норму «Цивільного кодексу», яка говорить що шкода, завдана майну іншої особи, підлягає відшкодуванню. Але тут ще треба довести, що в цій ситуації існує вина покупця. Для цього необхідно зібрати цілий ряд доказів - показання свідків, фіксація з камер відеоспостереження супермаркету. У «Цивільному кодексі Україні» про ризик випадкового пошкодження кажуть статті 323, 668 і 1166. Але звинуватити вас у тому, що ви розбили річ, для цього дійсно потрібні докази. Тому якщо доказів немає, то яким чином вам це може виноситися як звинувачення? Ніяким.

Крім того, потрібно ще довести, що пошкодження речі сталося з вашої вини. Можливо, ви й розбили товар, але сталося це через те, що він погано стояв на полиці, а значить, адміністрація не подбала про його надійне зберігання. Можливо, вас штовхнув інший покупець, і ви навалилися на стелаж з посудом. Може бути й таке, що ви просто проходили повз розбитої банки з помідорами, і з вас вирішили зробити винуватця.

Винен чи ні встановлює тільки суд

У будь-якому випадку, якщо з вами трапилася така неприємність - не панікуйте і не поспішайте платити «по чеку». Адекватно оцініть ситуацію і дійте згідно з буквою закону, який цілком на вашому боці. Такі виплати мають відбуватися виключно через суд, на якому ще необхідно довести вину покупця. Насамперед, це повинно бути доведено тільки судом, що там мала місце саме умисна дія. Нічого на місці не оплачується, на місці тільки фіксується.

Так що ви маєте повне право відмовитися платити за пошкоджений товар. Якщо адміністрація супермаркету все ж наполягає на вашій вині, вимагайте скласти акт про нанесення шкоди, надати факти, що доводять вашу вину. Обов'язково потрібно щоб були свідки, які зможуть підтвердити або спростувати інформацію, яка буде записана в акті. У зазначеному документі мають бути підписи самого покупця, адміністрації супермаркету і свідків. Його передають до суду і далі вже там представники закону розбираються в ситуації, і на підставі фактів і доказів виноситься рішення - повинні ви відшкодовувати збитки чи ні. Можливо, за розбиту пляшку пива вам буде простіше заплатити, ніж ходити по судах. Але справа принципу, якщо ви розумієте, що це сталося не з вашої вини, а якщо на місці цієї пляшки пива виявилася пляшка дорогого марочного коньяку?

Ваше право - вільний вибір продукції

Може трапитися так, що адміністрація відмовляється складати будь-які документи і продовжує вимагати негайного відшкодування збитку. У такому випадку, нагадайте їм про пункт 2 статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів», в якому говориться: «Продавець (виконавець) зобов'язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції. Забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту». Випадково розбитий товар не був вашим вибором, ви не зобов'язані його купувати.

Агресивна підприємницька практика, примус, докучання, неналежний вплив - незаконно

Якщо гнів адміністрації міцнішає, і вас не випускають з приміщення супермаркету, слід згадати ще й про пункти 1,4 і 5 статті 19 Закону України «Про захист прав споживачів», в яких йдеться про заборону нечесної підприємницької практики та агресивної діяльності. Зокрема, пункти говорять: «Агресивною вважається підприємницька практика, яка фактично містить елементи примусу, докучання або неналежного впливу та істотно впливає або може впливати на свободу вибору або поведінку споживача стосовно придбання продукції» (Закон України «Про захист прав споживачів», ст. 19, п.4). Крім того, «Як агресивні забороняються такі форми підприємницької практики: 1) створення враження, що споживач не може залишити приміщення продавця (виконавця) без укладення договору або здійснення оплати... 4) вимога оплати продукції, наданої продавцем (виконавцем), якщо споживач не давав прямої і недвозначної згоди на її придбання» (Закон України «Про захист прав споживачів», ст. 19, п.5).

Звертайтеся до місцевого управління з питань захисту прав споживачів

Якщо після всіх цих доводів вас все ж продовжують примушувати платити за пошкоджений товар і відмовляються складати акт і фіксувати ситуацію на місці, телефонуйте до місцевого управління з питань захисту прав споживачів. Ви не зобов'язані платити за розбитий товар, тим більше, якщо не винні в його пошкодженні.

Як стверджують юристи, споживачі самі винні в тому, що з їх правами ніхто не рахується, оскільки в багатьох випадках вони просто лінуються відстоювати свої права, і тільки скаржаться на порушення.

Закон України «Про захист прав споживачів»

ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

Якщо виникла ситуація з порушенням ваших прав споживача звертайтеся:

Управління у справах захисту прав споживачів у Житомирській області
10014 м. Житомир, вул. Черняховського, 3
E-mail: pravsposh@zt.ukrtel.net
тел./факс: (0412) 41-89-86
Начальник управління ПЕЛЕХ Тетяна Маївна

Категорія: Інші цікаві новини · Переглядів: 2341 · Додав: mr_smith
Рейтинг: 5.0/3
Популярні новини:
Всього коментарів: 2
avatar
2
1 mr_smith • 12:25, 01.08.2011 • url Матеріал
Проінформований - значить озброєний.
avatar
1
2 BACS • 21:28, 01.08.2011 • url Матеріал
дійсно так! тепер можна озирнувшись, щоб ніхто не бачив і розбити там пляшку-другу... поки ніхто не бачить!!! і в суд!!! :) booze дійсно в магазинах нахрапом заставляють оплатити не розбираючись: винен чи ні...
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 54.236.35.159
Браузер:

Cайт живе: