rss · Вівторок, 20.10.2020, 08:44

Опитування

Покращення в смт Червоне.
1. Дуже необхідні!
2. Байдуже
3. Ні. Все і так добре
4. Це не можливо
5. Покращення вже є
Всього відповідей: 35

28.03.2010 00:25

2029: розумні комп'ютери перетворять людей у домашніх тварин.

Своїми ж руками

Учені почали лякати людей штучними мізками приблизно 50 років тому. Тоді відомий британський статистик Ірвінг Джон Гуд передрікав, що відразу слідом за будівництвом «надрозумної машини ... безсумнівно, настане «інтелектуальний вибух» і розум людини набагато відстане від штучного ... Таким чином, перша надрозумна машина стане останнім винаходом, який випаде на долю людини, за умови, що машина буде досить покірна і повідає нам, як тримати її під контролем». 

Страшне і, здавалося б, фантастичне пророцтво знайшло реальні риси в 1997 році. Тоді суперкомп'ютер Deep Blue, побудований на 256 паралельно працюючих процесорах, обіграв у шахи не кого-небудь, а самого чемпіона світу Гаррі Каспарова. Тобто вже де в чому перевершив.

Нині зростають і потужність, і швидкодія комп'ютерів. Для підрахунку кількості операцій, які виконуються ними за секунду, вже застосовують приставку «пета», що позначає одиницю з 15 нулями. А подумують про «йотте», «хелло» - одиницях з 24 і 27 нулями. Вчені проектують квантові комп'ютери і об'єднують елементи в нейронні мережі, схожі за конструкцією з мозком.

Ще три роки тому вчені з компанії IBM та Швейцарського федерального технічного інституту Лозанни (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne - EPFL), що працюють за проектом Blue Brain («Блакитний мозок»), оголосили про те, що їм вдалося повністю імітувати частину мозку миші. На черзі - люди. При цьому дослідники не збираються моделювати свідомість і створювати інтелект. За їх словами, після досягнення якогось порогу складності системи «свідомість може вийти сама собою». 

- Сорок років тому ми навіть не могли уявити, якими темпами будуть розвиватися інформаційні технології, - говорить технічний директор корпорації Intel Джастін Раттнер. - Вже недалеко той час, коли «розум» комп'ютерів перевершить можливості людей.

Рідкісний футуролог сумнівається, що такий час обов'язково настане. Якщо, звичайно, не перешкодить якась глобальна катастрофа. Але що обіцяє інтелектуальна революція? Рай земний для людства? Або пекло? Ось тут одностайної думки в експертів немає.

ДРУЗІ І ПОМІЧНИКИ

Ентузіасти - свого роду утопісти - бачать майбутнє досить світлим. Вважають, що штучний інтелект доповнить людський і наділить кожного надприродними можливостями. Для початку - колосальної пам'яттю, а потім і здатністю миттєво вирішувати найскладніші завдання. Хоч би за рахунок того, що люди зможуть безпосередньо - за допомогою особливих інтерфейсів - з'єднуватися з комп'ютерами і користуватися ними немов своїми мізками.

Похмурі скептики бачать небезпеки. І прогнозують неприємності різного масштабу.

- Немає жодних доказів того, що рівень людського розуму - нездоланний поріг, - говорять вони. - Навпаки, справа йде до її подолання.

Але якщо людина створить розум, більш досконалий і потужний, ніж його власний, ніщо не перешкодить вже цього розуму створити ще більш потужного штучного нащадка. І він піде все далі і далі по шляху інтелектуальної еволюції - до безмежного розуму. 

Тільки ще раніше і досить швидко людство перетвориться в співтовариство більш низького порядку. Не в мурах, звичайно, але в дітей. Навіть саме мінімальне відставання призведе до стійкого нерозуміння того, що відбувається. Спробуйте пояснити п'ятирічній дитині секрет роботи, ні, не синхрофазотрона, а хоча б телевізора або холодильника. Навряд чи ваші старання увінчаються особливим успіхом. 

Комп'ютери почнуть самі ставити перед собою завдання. І самі їх вирішувати. Вирішувати методами, які людина навряд чи зможе осягнути. А оскільки штучний розум на відміну від нашого мозку буде мати реальну можливість самовдосконалюватися, все це стане відбуватися із зростаючою швидкістю. Навколо нас будуть з'являтися нові машини, прилади, установки, які незрозуміло що роблять і невідомо як функціонують. 

Після того як суперрозум опустить людство з вершини еволюційної драбини, можливо, настане загальне благоденство. Якщо дітище - цей «вундеркінд» - полюбить нас і стане піклуватися. Як ми - про домашніх тварин: собак, кішок або хом'ячка. А не полюбить, так може статися, як у фільмі про термінатора. 

СИНГУЛЯРНІСТЬ гряде

Крапку в історії людства, коли ми перестанемо розуміти, що відбувається навколо нас, вчені назвали «технологічною сингулярністю». Вперше це словосполучення вжив ще в середині минулого століття один з батьків сучасних комп'ютерів Джон фон Нейман. Він часто говорив «про технічний прогрес який безперервно прискорюється і зміни в способі життя людей, які створюють враження наближення деякої найважливішої сингулярності в історії земної раси, за якою всі людські справи, в тому вигляді, в якому ми їх знаємо, не зможуть продовжуватися». 

Відомий американський винахідник і футуролог Рей Курцвайль, ім'я якого включено в перелік 18 видатних мислителів сучасності, призначає сингулярність на 2029. Схожої думки дотримуються фахівці проекту Blue Brain, які до 2029 планують повністю змоделювати мозок людини.

У Джастіна Раттнера прогнози скромніші. Він вважає, що штучний розум обжене у своєму розвитку людський до 2050 року. 

КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ

Слідкувати будемо суворо

- Машинний розум може перевершити людський, - говорить голова наукової ради Російської асоціації штучного інтелекту, доктор технічних наук, професор, завідувач лабораторією Інституту проблем управління РАН Олег Кузнєцов. - Але поки що до цього дуже далеко. Років тридцять - сорок, не менше. Раніше з такою грандіозною задачею, як побудова повноцінного інтелекту, який не поступається людському, ми навряд чи зуміємо справитися. Адже, крім іншого, його створення повинно супроводжуватися розробкою систем контролю.

Якщо раптом штучний інтелект вийде з-під контролю, то потім зробити щось буде дуже важко. Але якщо контролювати весь процес поступової еволюції, то, я думаю, є можливості уникнути «захоплення влади» машинами. 

- Хіба зможе людина контролювати інтелект, що перевершує його за рівнем?

- Адже справа не тільки в тому, розумніший він від нас чи ні. Контроль не вимагає переваги інтелекту. Розумні завжди були на службі у сильних, хоча й були обтяжені цим. Проблема контролю - це проблема допуску до можливостей: ресурсів, прийняття рішень і т.д. 

- А наскільки все-таки реально людству «впасти в хронічне нерозуміння»?

- Питання в обсязі нерозуміння. Це не те щоб якась нова реальність. Ось зараз криза. Ви думаєте, ми добре розуміємо, що відбувається? Ні. Ми вважаємо себе дуже розумними, а чи все ми знаємо навіть про свій організм? Як він працює, що ми там можемо виключити, а що ні? Чи здатні ми передбачити всі наслідки своїх дій? Ні. Точно так само буде і з штучним інтелектом. Тому рядова людина навіть і не помітить цього «звалювання». 

У далекій перспективі не виключено, звичайно, сценарій, коли штучний інтелект зведе людство до рівня домашніх собачок і кішечок. Але тільки якщо недооцінити проблеми контролю. І це стосується не тільки штучного інтелекту, а й генної інженерії, та біотехнологій. 

ДО РЕЧІ

Поки ми їх відрізняємо

Термін «штучний інтелект» (AI - Artificial Intelligence) з'явився порівняно недавно - в 1956 році. Його ввів 29-річний доцент Стенфордського університету Джон Маккарті. А знаменитий математик Алан Тьюринг придумав тест на розумність цього інтелекту. Виглядає він так: «суддя» в письмовому вигляді спілкується з двома суб'єктами, один з яких - людина, а другий - комп'ютер. Машина визнається «розумною» в тому випадку, якщо суддя за п'ять хвилин не зможе правильно визначити, хто є хто. Поки що жодній машині тест пройти не вдалося, хоча сам Тьюринг був упевнений, що вже до 2000 року комп'ютери зуміють в 30 відсотках випадків показати себе розумними створіннями.
Категорія: Інші цікаві новини · Переглядів: 2051 · Додав: mr_smith
Рейтинг: 5.0/3
Популярні новини:
Всього коментарів: 3
avatar
1
1 BACS • 21:59, 28.03.2010 • url Матеріал
Питання в обсязі нерозуміння. Це не те щоб якась нова реальність. Ось зараз криза. Ви думаєте, ми добре розуміємо, що відбувається? Ні. Ми вважаємо себе дуже розумними, а чи все ми знаємо навіть про свій організм? Як він працює, що ми там можемо виключити, а що ні? Чи здатні ми передбачити всі наслідки своїх дій? Ні. Точно так само буде і з штучним інтелектом. Тому рядова людина навіть і не помітить цього «звалювання».

jwt nfr njxyj/// %^(

avatar
1
2 mr_smith • 22:39, 28.03.2010 • url Матеріал
lulka що в тебе в люльці, BACS?
avatar
1
3 BACS • 23:10, 28.03.2010 • url Матеріал
це вже сказуються ті кляті машинорозуми!!!! це вони все підстроюють! нація деградує! освіта з кожним роком знижується! лінь росте! потворна НТР все під себе підмина... А!!! stena лишається lulka курити і чманіти...)))
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 35.168.62.171
Браузер:

Cайт живе: