rss · Неділя, 16.01.2022, 13:24

Опитування

Покращення в смт Червоне.
1. Дуже необхідні!
2. Байдуже
3. Ні. Все і так добре
4. Це не можливо
5. Покращення вже є
Всього відповідей: 35
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Модератор форуму: Shooler, lusi  
Форум селища міського типу Червоне, Червоне - зробимо кращим »  Школопедія (Школопедия) » Географія » 08 клас - Розділ 01 - Тема 01: Фізико-географ. полож України (Україна та її географічні дослідження.)
08 клас - Розділ 01 - Тема 01: Фізико-географ. полож України
ShoolerДата: Вівторок, 09.02.2010, 00:01 | Повідомлення № 1
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Україна та її географічні дослідження.
08 клас - Розділ 01 - Тема 01: Фізико-географічне положення України.

Крайні точки і розмiри території. Географічне положення, кордони. Географічний центр України. Розташування території України стосовно годинних поясів.Я - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Вівторок, 09.02.2010, 00:06 | Повідомлення № 2
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Фізико-географічне положення

1. Пригадайте, як визначають географічне положення об’єкта.

2. Які країни є нашими сусідами?

Розміри території. Площа території України становить 603, 7 тис. км2. За європейськими «мірками» вона належить до великих держав, за світовими –до середніх. За розмірами території Україна – найбільша країна Європи (займає майже 6 % її площі), якщо не брати до уваги Росію, яка є євразійською країною, і 44-та – у світі. Максимальна протяжність нашої країни із заходу на схід (1 316 км) значно більша, ніж з півночі на південь (893 км). Територія України має нескладну конфігурацію, однак за формою вона не наближається до якоїсь правильної геометричної фігури.

Державна територія це певна частина земної поверхні, що належить країні, обмежена державним кордоном. Державна територія охоплює: суходіл; внутрішні води; територіальні води; надра суходолу і шельфупід морськими водами, що належать Україні; повітряний простір над суходолом і водами; умовні території.

Суходіл може бути материковим і острівним. Україна – континентальна країна. Їй належить лише декілька дуже малих за площею островів – Бирючий, Джарилгач, Тендрівська коса та інші, що розташовані поблизу узбережжя, а то й сполучені з ним піщаними косами. І тільки острів Зміїний віддалений від берега на 37 км.

Внутрішні води це річки, озера, водосховища, канали в межах суходолу. До них належать також деякі морські води, а саме акваторії портів, бухти, затоки і лимани, береги яких повністю належать Україні (наприклад, води Дніпровського лиману, Одеської затоки).

Територіальними водами називають смугу вод в морях, затоках, протоках завширшки 12 морських миль (приблизно 22,2 км) від берегової лінії материка і островів. Україна має територіальні води в Чорному морі, найширшій частині Каркінітської затоки. За територіальними водами лежить так зване відкрите море,яке є нейтральним для судноплавства. А от у внутрішніх і територіальних водах України судноплавство та будь-яка інша діяльність (вилов риби, видобуток корисних копалин) цілком регулюються законами нашої держави. Керченська протока розділена на територіальні води України і Росії лінією, рівновіддаленою від берегів. Азовське море поки що не розділене між Україною та Росією, щодо цього між ними ведуться переговори.

Умовними територіями є посольства України в інших державах, а також морські судна і літаки під українським прапором, що перебувають за межами України.

Мал. Україна та найбільші європейські держави

< -->

Мал. Острів Зміїний в Чорному морі

Крайні точки та центри території. Крайніми точками території України є: на заході – село Соломонове(поблизу міста Чоп Ужгородського району Закарпатської області), на сході – селище Червона Зірка(Міловського району Луганської області), на півночі – урочище «Петрівське» (в околицях села Грем'ячНовгород-Сіверського району Чернігівської області), на півдні — мис Сарич (Крим).

Крім крайніх, географи визначили місцезнаходження точок, що символізують центр країни. Так, геометричний центр України (точка перетину середніх для неї паралелі й меридіана) знаходиться на околиціселища Добровеличківка Кіровоградської області. На заході держави поблизу села Ділове (Рахівський район, Закарпатська область) знаходиться географічний центр Європи. Там ще в XIX ст. встановлено символічний знак. Політичним же центром країни є її столиця місто Київ. Він лежить приблизно на однаковій відстані від західних і східних околиць держави, однак зміщений далеко на північ від її центральних точок.

Дивовижна Україна

Скільки центрів України?

Залежно від методики розрахунків, центрів країни може бути декілька. Віднедавна географічним центром України вважають і точку на околиці села Мар'янівка поблизу міста Шпола Черкаської області.

< -->

Дивовижна Україна

Центр Європи

На символічному знаку поблизу селища Ділове зберігся текст латинською мовою: „Постійне, точне, вічне місце. Дуже точно, із спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, із шкалою меридіанів і паралелей, встановлений центр Європи. 1887”.

Мал. Крайні точки та центри України

Фізико-географічне положення. Вам уже відомо, що географічне положення території – це розташування її щодо екватора, Гринвіцького меридіана, різних географічних об'єктів, що мають на нього вплив. Особливістю фізико-географічного положення країни є розташування щодо великих природно-територіальних комплексів – материків та океанів, кліматичних поясів, природних зон, найбільших форм рельєфу та ін.

Україна розташована в центрально-східній частині Європи. Її територія лежить у помірних широтах Північної півкулі приблизно між 44° і 52° пн. ш., на схід від Гринвіцького меридіана – між 22° і 40° сх. д. Великі розміри території і значна протяжність у широтному і меридіональному напрямках зумовлюють різноманітність природних умов і багатство ресурсів.

Україна розташована на стику двох великих тектонічних структур – давньої платформи і молодої складчастої області, яким відповідають великі форми рельєфу: рівнина і гори. Гори в Україні займають незначну частку території і є середньовисотними та легкодоступними. Країна розташована в межах помірного кліматичного поясу, в природних зонах мішаних і широколистих лісів, лісостепу і степу, де формується сприятливий клімат і поширені родючі ґрунти. Все це створює комфортні умови для проживання людей, сприяє значному господарському (передусім землеробському) освоєнню території.

Надзвичайно важливе значення для України має широкий вихід на півдні до Чорного й Азовського морів. Через протоки Босфор і Дарданелли та Мармурове і Середземне моря Україна має морське сполучення з країнами всіх материків. Берегова лінія в межах України досить розчленована. Є багато зручних заток, бухт, лиманів. Островів небагато, серед них зовсім немає великих. Проте далеко в море вдається Кримський півострів, який витягується на захід Тарханкутським, а на схід Керченським півостровами. Крайній південь Криму заходить у широти, де сформувався клімат, подібний до субтропічного. Це сприяє розвитку курортно-санаторного господарства країни.

Державні кордони. Державний кордон відділяє територію однієї держави від територій інших держав або відкритого моря. На суходолі лінія кордону здебільшого закріплюється спеціальними знаками (тобто здійснюється його демаркація), на морі вона умовна і проходить зовнішньою межею територіальних вод.

Україна має кордони із сімома державами: на сході і північному сході – з Росією, на півночі – Білоруссю, на заході – Польщею, Словаччиною й Угорщиною, на південному заході – Румунією (на двох відтинках) таМолдовою. До 500 км відкритого моря на півдні відділяють нашу країну від трьох інших причорноморських держав – Болгарії, Туреччини, Грузії. Місцевість на кордонах є переважно рівнинною і лише на відтинку 440 км– гірською (частина кордонів з Румунією, Словаччиною і Польщею). Майже третина державних кордонів України проходить по річках і каналах. Найдовшими прикордонними річками є Західний Буг, Дністер, Дніпро, Тиса, Дунай.

Загальна протяжність кордонів України ще не встановлена остаточно, оскільки їх демаркацію проведено лише із західними сусідами. А от з країнами – колишніми союзними республіками (Білоруссю, Молдовою та Росією) кордони до кінця не узгоджені. Нині загальна довжина сухопутних кордонів України становить понад 5,6 тис. км.

Рекорди України

Найдовший державний кордон Україна має з Росією – майже 2 000 км.

Дивовижна Україна

Як провести морські кордони?

Україна прагне облаштувати свої морські кордони. Для цього ведуться переговори з Румунією щодо врегулювання кордону в районі гирла Дунаю і о. Зміїний і Росією щодо розмежування акваторії Керченської протоки і Азовського моря. Довжина ділянки морського кордону України в Чорному морі нині становить1 053 км, в Азовському морі – може складати або 250 км (якщо море буде визнане внутрішнім для України і Росії, і кордон пройде вздовж рівновіддаленої від берегів лінії), або майже 400 км (якщо воно буде визнане відкритим морем, і кордон пройде вздовж межі територіальних вод).

Мал. Україна на карті Європи

Робота з картою

1. Назвіть країни, що є західними сусідами України.

2. З якою країною Україна має найбільш протяжний кордон?

3. Визначте, з якими країнами Україна межує і на суходолі і на морі, а з якими – тільки на суходолі.

4. З якими країнами Україна має зв'язок через Чорне море?

Запам’ятайте

Площа території України становить 603,7 тис. км2.

Крайніми точками України є: на заході – село Соломонове (Закарпатська область), на сході – селище Червона Зірка (Луганська область), на півночі – урочище «Петрівське» (Чернігівська область), на півдні – мис Сарич(Крим).

Географічний центр України розташований на околиці села Мар'янівка (Черкаська область), а геометричний – на околиці селища Добровеличківка (Кіровоградська область).

www.osvitanet.com.uaЯ - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Вівторок, 09.02.2010, 00:08 | Повідомлення № 3
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Розташування України щодо годинних поясів

1. Пригадайте, що називають місцевим (сонячним) та поясним часом.

2. Через скільки градусів довготи проведені межі годинних поясів?

Як визначити місцевий час. Як вам уже відомо з курсу географії 7 класу, в один і той самий момент у різних точках планети, що лежать на різних меридіанах, буде різний місцевий (тобто сонячний) час. Ви знаєте, що це пов'язано з обертанням Землі навколо своєї осі. Однаковим час буде лише в усіх точках, що лежать на одному меридіані. Отже, на західних і східних околицях навіть одного населеного пункту місцевий час різнитиметься. Ця різниця наростатиме із збільшенням відстані між меридіанами. Так, на сусідніх меридіанах, проведених через 15° різниця в місцевому часі складатиме 1 год, проведених через 1 – 4 хв, проведених через 1' (одну мінуту, один градус поділяють на 60 мінут) – 4 с (саме на такі кутові відстані обертаються точки одного меридіана за вказані проміжки часу).

При цьому місцевий час на меридіані, що знаходиться східніше від якогось пункту, випереджатиме час у ньому, а на більш західному меридіані – відставатиме. Наприклад, якщо за місцевим часом у Києві полудень (12 год), то в Донецьку вже 12 год 29 хв, а у Львові в цей самий момент – лише 11 год 33 хв 56 с. Отже, щоб встановити місцевий час у різних пунктах, знаючи його в одному з них, потрібно здійснити такі обчислення.

1. Знайти географічну довготу пунктів:

а) Київ – 30°34' сх. д.;

б) Донецьк – 37°49' сх. д.;

в) Львів – 24°03' сх. д.

2. Встановити різницю довгот між пунктами (у градусах і мінутах):

а) між Донецьком і Києвом – 37°49' – 30°34' = 7°15' сх. д.;

б) між Києвом і Львовом – 30°34' – 24°03' = 6°31' сх. д.

3. Перевести різницю довгот (з градусів і мінут) у різницю в часі (у години, хвилини і секунди):

а) 7°15' = 7 x 4 хв + 15 х 4 с = 29 хв;

б) 6°31' = 6 х 4 хв + 31 х 4 с = 26 хв 4 с.

знайдені величини показують різницю у місцевому часі на меридіанах, проведених через Київ, Львів і Донецьк.

4. До відомого нам часу в Києві (12 год) додати (у випадку з Донецьком, що лежить на схід від Києва) або ж від нього відняти (у випадку зі Львовом, що знаходиться на захід від Києва) отриману величину:

а) якщо у Києві 12 год, то місцевий час у Донецьку становитиме

12 год + 29 хв = 12 год 29 хв;

б) якщо у Києві 12 год, то місцевий час у Львові становитиме

12 год – 26 хв 4 с = 11 год 33 хв 56 с.

Годинні пояси і поясний час. Користуватися місцевим часом, який у кожному пункті інакший, у повсякденному житті практично неможливо. Для зручності у всьому світі користуються поясним часом. Для цього, як ви вже знаєте, земну кулю умовно поділили меридіанами на 24 смуги (за кількістю годин у добі) – нагодинні пояси (по 15° довготи кожний). В усіх точках одного поясу домовилися час вважати однаковим. За поясний час приймають місцевий час меридіана, що проходить по середині цього поясу (середнього меридіана).

Годинні пояси пронумеровані від 0 до 23 у східному напрямку: середнім меридіаном 0-ого поясу єҐринвіцький (початковий) меридіан, 1-го поясу – меридіан 15° сх. д., 12-го поясу – 180-й меридіан, 23-го поясу – меридіан 15° зх. д.

Час 0-го поясу називають західноєвропейським, 1-го –середньоєвропейським, другого –східноєвропейським. Номер поясу вказує поясний час у момент, коли на Гринвіцькому меридіані північ. Різниця в часі між двома сусідніми поясами складає 1 год. Рухаючись навколо земної кулі із заходу на схід, ми повинні переводити стрілку годинника на одну годину вперед при перетині меж кожного наступного поясу, а рухаючись у західному напрямку – на одну годину назад.

Розташування України стосовно годинних поясів зручне: 95 % її території лежить у 2-ому поясі, тількиЛуганська і частини Донецької та Харківської областей – у 3-ому поясі, а незначна частина Закарпатської області – у 1-ому поясі. Проте на практиці для зручності межі годинних поясів на суходолі проводять не суворо вздовж меридіанів, а з урахуванням державних кордонів. Тому вся територія України віднесена до 2-ого годинного поясу. Поясним часом у нашій країні є час середнього для 2-ого поясу меридіану (30˚ сх. д.), який проходить майже через Київ. Тому в Україні поясний час ще називають київським.

Дивовижна Україна

Який час у сусідів?

За часом 2-ого поясу, крім України, в Європі живуть також Білорусь, Латвія, Литва, Естонія, Фінляндія, Молдова, Румунія, Туреччина. Всі західні сусіди України, країни Центральної і більшість країн Західної Європи використовують середньоєвропейський час, а Велика Британія, Ірландія, Ісландія і Португалія – західноєвропейський. На прилеглих до кордонів України російських територіях діє так званий московський час, який випереджає київський на 1 год.

Мал. Годинні пояси світу

Робота з картою

1.З’ясуйте, на скільки відрізняється поясний час у Києві від поясного часу Лондона і Москви.

2. У Харкові поясний час становить 14 год 25 хв. Визначте, який буде поясний час у Парижі і Якутську.

3. В Україні за поясним часом 8 год 30 хв, день року – 1 вересня. Котра година і яка дата в цей момент у Лондоні та Ріо-де-Жанейро?

4. У Лондоні за західноєвропейським часом 9 год. Котра година за поясним часом у Сімферополі?

Літній час. Щорічно в Україні вводиться літній час: в ніч на останню неділю березня годинникову стрілку переводять на одну годину вперед. Це дає можливість повніше використовувати світлову частину доби й економити електроенергію. В ніч на останню неділю жовтня повертають годиннику стрілку на одну годину назад, відновлюючи дію поясного часу.

Запровадження і скасування літнього часу проводиться синхронно більшістю європейських країн (у т. ч. всіма країнами-сусідами України), а тому на різницю в часі з ними це не впливає.

Запам’ятайте

Місцевий час – це система відліку часу на основі реального сонячного часу, властивого кожному пункту на земній кулі.

Поясний час – це система відліку часу за місцевим часом на меридіані, що проходить посередині певного годинного поясу земної поверхні.

Годинні пояси – це 24 смуги, на які поділена земна поверхня для здійснення поясного відліку часу.

Україна розташована у 2-ому годинному поясі; поясний час в Україні називають київським.

Літній час – це система відліку часу на 1 год вперед відносно поясного часу, прийнятого в даній країні.

www.osvitanet.com.uaЯ - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
Форум селища міського типу Червоне, Червоне - зробимо кращим »  Школопедія (Школопедия) » Географія » 08 клас - Розділ 01 - Тема 01: Фізико-географ. полож України (Україна та її географічні дослідження.)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:


Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 54.83.119.159
Браузер:

Cайт живе: