rss · Неділя, 16.01.2022, 13:58

Опитування

Дендрологічний парк
1. Відреставрувати парк
2. Мені байдуже
3. Парк і так гарний
4. Допоможу з реставрацією
5. Замість парку будинки
Всього відповідей: 39
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Модератор форуму: Shooler, lusi  
Форум селища міського типу Червоне, Червоне - зробимо кращим »  Школопедія (Школопедия) » Географія » 07 клас - Розділ 01 - Тема 01: Тихий океан. Океанія. (Географія материків і океанів.)
07 клас - Розділ 01 - Тема 01: Тихий океан. Океанія.
ShoolerДата: Понеділок, 08.02.2010, 00:06 | Повідомлення № 1
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Географія материків і океанів.
07 клас - Розділ 01 - Тема 01: Тихий океан. Океанія.

Загальні відомості.
Тихий океан — найбільший океан Землі.
Географічне положення.
Історія дослідження. Особливості будови дна океану.
Кліматичні пояси і типи клімату.
Течії.
Органічний світ і закономірності його поширення.
Багатства Тихого океану.
Проблема забруднення вод океану.
Океанія.
Особливості фізико-географічного положення.
Острови, їх походження.
Заселення Океанії.
Сучасне населення і країни в Океанії.
Екологічні проблеми.Я - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Понеділок, 08.02.2010, 00:08 | Повідомлення № 2
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Тихий океанПлоща океану – 178, 7 млн км2.Середня глибина – 4 000 м.Максимальна глибина – 11 022 м.1. Пригадайте, який з океанів Землі найбільший за площею.2. Хто і коли з мореплавців уперше перетнув Тихий океан?3. Які форми рельєфу розрізняють на океанічному дні?ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ І РОЗМІРИ. Тихим океан назвав португалець Фернан Магеллан під час першого навколосвітнього плавання. Насправді ж ця назва не відповідає характерові океану, адже йому властиві часті шторми й урагани. Просто Магеллану повезло з погодою – йому вдалося перетнути Тихий океан, жодного разу не потрапивши у шторм. Так на картах з’явилася нова назва, іспанською Мар Пацифіко – «Море мирне, тихе, спокійне».Географічне положення – важлива частина характеристики будь-якого океану. Це – його своєрідна адреса у просторі. Від певного розташування залежать природні умови акваторії. Навчитися визначати географічне положення допоможе план (табл. 1).Таблиця 1

Характеристика географічного положення океану


План


Дії


1. Положення відносно материківВизначити, між якими материками розташований 


2. Положення відносно інших океанів


Встановити, з якими межує океанами3. Положення відносно екватораВстановити, в якій лежить півкулі (Північній чи Південній)4. Положення відносно кліматичних поясівВстановити, в яких кліматичних поясах простягається


5. Особливості берегової лінії


Визначити:

а) сильно чи слабо розчленована;

б) які моря відносяться до океану;

в) які затоки вдаються у суходіл;

г) які великі острови розташовані в океані


Тихий океан розташований між Євразією і Австралією на заході, Північною і Південною Америкою – на сході, Антарктидою – на півдні. Береги цих материків є межами океану. Екватор поділяє Тихий океан на дві приблизно однакові частини, тому в північній і південній частинах океану природа подібна. Він розташований в усіх кліматичних поясах, крім арктичного.Тихий океан – найбільший і найглибший з океанів нашої планети. Він такий величезний, що може вмістити в собі всі материки і острови Землі. Він охоплює майже половину площі Світового океану.До Тихого океану входить багато морів. Серед них окраїнні моря – Берингове, Охотське, Японське, Південнокитайське. Вони розміщуються уздовж східної окраїни Євразії, мало вдаються в суходіл та відокремлені від океану лише півостровами і островами. Філіппінське море розташоване між островами. Найбільшими затоками єАляска і Каліфорнія. Протоки з’єднують Тихий з іншими океанами: Дрейка і Магелланова – з Атлантичним, Малаккська – з Індійським, Берингова – з Північним Льодовитим. Тихий і Атлантичний океани з’єднуються також рукотворним Панамським каналом, проритим через Панамський перешийок між Північною і Південною Америкою. Островів у Тихому океані багато, і вони мають різне походження: материкове (Японські, Філіппінські), вулканічнеМал. Тихий океан

Працюємо з картою1. В яких півкулях лежить океан відносно екватора і нульового меридіана?2. Назвіть найбільші моря, затоки і протоки, що відносяться до Тихого океану.3. Назвіть найбільші півострови та острови Тихого океану.4. Назвіть серединно-океанічні хребти-підняття. На які улоговини вони поділяють ложе океану?5. Назвіть острови, що є вершинами підводних вулканів.

ІСТОРІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ. Плавання Тихим океаном здійснювалися ще в стародавні часи корінними мешканцями островів. У ХІІ ст. західну частину океану освоїли китайці. Історія дослідження його європейцями починається, певно, з відкриття, яке зробив іспанець Васко Нуньєс де Бальбоа. В 1513 р. він перетнув Панамський перешийок Центральної Америки і з вершини гори побачив безкраї водні простори, які назвав Південним морем. На той час європейці були впевнені, що існує лише один океан – Атлантичний.Фернан Магеллан і його команда були першими європейцями, які перетнули Тихий океан під час першого навколосвітнього плавання в 1519 – 1521 рр. Після них іспанці, португальці, голландці, англійці здійснили ряд експедицій для освоєння шляху через Тихий океан до берегів Азії. Тоді було відкрито багато островів. Крім того мореплавці записували в корабельних журналах відомості про вітри, течії, припливи і відпливи та інші важливі відомості. Цікаво, що Магеллан намагався виміряти глибину Тихого океану, але, опустивши 762 м конопляної мотузки, дна так і не досягнув. Відомості про рослинність і тваринний світ узбереж і прибережних вод збиралися розрізнено.У ХУІІІ ст. російські експедиції під керівництвом Вітуса Беринга й Олексія Чирикова (який, до речі, народився в Києві) зібрали науковий матеріал про мешканців північної частини Тихого океану. Знаменитим дослідником океану був англійський мореплавець Джеймс Кук, який наніс на карту численні тихоокеанські острови. Перші виміри температури води на поверхні й глибині були зроблені на початку ХІХ ст. під час навколосвітнього плавання Івана Крузенштерна й Юрія Лисянського.У 1873 – 1876 рр. англійська експедиція на кораблі «Челленджер» зібрала різноманітну інформацію про особливості вод Тихого океану. Тоді вперше було складено карту його глибин і виявлено глибоководні жолоби. Згодом були здійснені дослідження на спеціальних наукових суднах – «Витязь» (1886 – 1889 рр., Росія), «Альбатрос» (1888 – 1905 рр., США) та ін.У наш час науковці різних країн проводять дослідження океанічного дна, сейсмічних зон, міграцій промислових риб за допомогою підводних апаратів – батискафів і підводних човнів. Так були уточнені глибини, відкриті невідомі види морських організмів, створені нові карти океану.

Цікава географіяЗагін Васко Нуньєса де Бальбоа пройшов через ліси і болота й після всіляких пригод перетнув сучасний Панамський перешийок. Одного дня з пагорба він помітив величезний водний простір. Діставшись берега, Бальбоа, як був у одязі, зайшов у воду із прапором в одній руці та шпагою – в другій, і врочисто проголосив цей океан власністю іспанського короля.

Цікава географіяПерше в історії регулярне морське сполученняПісля навколосвітньої подорожі Магеллана у 1573 р. іспанці започаткували перше в історії регулярне сполучення через Тихий океан. Морські рейси здійснювалися із порту Акапулько в Мексиці до Маніли на Філіппінських островах. Шлях туди й назад складав 18 000 морських миль. Плавання до Філіппін тривало 60 днів. У зворотному напрямку воно було значно довшим і небезпечнішим, адже вітрильникам доводилося враховувати пануючі вітри. Ці рейси тривали 238 років і здійснювалися з винятковою пунктуальністю! І це за часів, коли плавали за компасом та вельми приблизними картами, коли все залежало від вітрів, течій, тайфунів, не кажучи вже про спеку, цингу та піратів!

БУДОВА І РЕЛЬЄФ ДНА. За різноманітністю рельєфу дно океану нічим не поступається поверхні суходолу. На океанічному дні розрізняють підводну окраїну материків, перехідну зону, ложе і серединно-океанічні хребти. Рельєф дна Тихого океану визначає єдина Тихоокеанська плита. Разом з іншими плитами, вона здійснює горизонтальні рухи, що супроводжуються підводними і наземними землетрусами та виверженнями вулканів.Підводна окраїна материків у Тихому океані має вузький шельф (материкову обмілину) та крутий, сильно розчленований підводними каньйонами материковий схил.У перехідній зоні, що лежить між підводною окраїною материків і ложем океану, земна кора материкового типу переходить у кору океанічного типу. Там розташовуються улоговини окраїнних морів, острівні дуги і глибоководні жолоби. Острівні дуги – це ланцюги островів, утворених величезними дугоподібними підводними хребтами, окремі вершини яких здіймаються над водою. Такими є, наприклад, Курильські, Японські острови. Глибоководні жолоби – вузькі і дуже глибокі (до 11 тис. метрів) прогини дна океану. Вони обрамляють острівні дуги і відділяють перехідні зони від ложа океану. У Тихому океані розміщуються більшість глибоководних жолобів Світового океану. Найглибшими з них є Маріанський (11 022 м) і Філіппінський (10 265 м).Ложе розташовується на глибинах 3 000 – 6 000 м і займає більшу частину площі дна Тихого океану. Йому властива тонка океанічна земна кора. Рельєф ложа – поєднання улоговин і підводних гірських хребтів, які їх розділяють. Улоговини є гігантськими зниженнями дна і мають плоску або горбисту поверхню. Підводні хребти утворені вулканами. Наприклад, Північно-західний хребет, що розділяє Північно-Західну і Північно-Східну улоговини.Серединно-океанічні хребти – це величезні підводні гірські споруди, що утворилися із застиглої лави в місцях розходження літосферних плит. Два таких хребти простяглися на півдні і сході Тихого океану – Південнотихоокеанське і Східнотихоокеанське підняття. Іноді їх вершини піднімаються над рівнем океану у вигляді вулканічних островів. Так Океан народжує суходіл. Удовж меж океану розташовані сейсмічні зони Тихоокеанського вогняного кільця.Доступно тільки для користувачів

Цікава географіяЧи може Тихий океан зменшитися?Вважають, що приблизно через 50 млн років внаслідок руху літосферних плит Тихий зменшиться в розмірах. Натомість площі Атлантичного та Індійського океанів збільшаться. Проте це тільки прогноз, що потребує уточнення.www.osvitanet.com.ua


Я - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Понеділок, 08.02.2010, 00:10 | Повідомлення № 3
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Тихий океан

1. Пригадайте, які кліматичні пояси поширені на земній кулі.2. Якими властивостями водні маси різняться між собою?3. Які течії вважають теплими, а які – холодними?

КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ. Тихий океан розташований в усіх кліматичних поясах, крім арктичного. Його більша частина припадає на жаркі екваторіальний і тропічні пояси обох півкуль. Це робить його велетенським нагромаджувачем тепла, а тому найтеплішим океаном серед інших. У цих поясах спостерігаються найвищі температури повітря (понад + 25 0С). Найнижчі температури повітря (менше 0 0С) характерні для субарктичного і антарктичного. Кількість опадів, як і температура повітря, зменшується від екваторіальних до полярних широт. Найбільша їх кількість – понад 2 000 мм за рік – випадає на екваторі.Тихий океан, незважаючи на його назву, є найнеспокійнішим на планеті. У широтах з тропічним кліматом протягом року дмуть пасати. А біля берегів Центральної Америки, головним чином влітку, зароджуються тропічні циклони – жорстокі ураганні вітри великої руйнівної сили. Вони рухаються на північний захід і затухають лише біля Берингова моря. Для помірного клімату обох півкуль характерні постійні і потужні західні вітри. Особливо сильними вони бувають в 40–60-х широтах Південної півкулі. Через часті шторми в океані мореплавці називають ці широти «ревучими сороковими», «лютими п’ятдесятими», «верескливими шістдесятими».ВОДНІ МАСИ. Особливості клімату позначаються на властивостях водних мас. Як ви вже знаєте, водними масаминазивають великі об’єми води, що формуються в певних районах океану і мають певні властивості. Значна протяжність Тихого океану з півночі на південь зумовлює зміни середньорічних температур води від +28 0С на екваторі до –1 0С поблизу полюсів. Біля берегів Антарктиди океан замерзає. Айсберги доходять до 40-х широт.Солоність поверхневих вод також змінюється від екватора до полюсів. Екваторіальні водні маси Тихого океану мають середню для Світового океану солоність (35 ‰). На півночі океану в субарктичних водних масах солоність знижується до 32 ‰.

Мал. Тихий океан біля берегів Південної Америки

Робота з картою6. У межах яких кліматичних поясів лежить океан?7. Назвіть течії, які формують кругообіг води в південній частині океану. В якому напрямку здійснюється циркуляція води?8. Назвіть теплі течії північної частини океану. Як вони впливають на клімат узбереж материків?9. На берегах Тихого океану розташовано понад 50 країн. Назвіть найбільші країни узбереж: а) азіатського; б) північноамериканського; в) південноамериканського.10. Назвіть найбільші порти на берегах Тихого океану. В яких країнах вони розташовані?

ТЕЧІЇ ТА ЇХ ВЛАСТИВОСТІ. Поверхневі течії в океанах обумовлені постійними вітрами. У Тихому океані вони утворюють два великих замкнутих кола руху (циркуляції) води.У Північній півкулі північно-східний пасат зумовлює теплу Північну Пасатну течію. Вона перетинає океан від берегів Центральної Америки до Філіппінських островів. Там течія розгалужується на два потоки. Один повертає на південь до екватора й утворює Міжпасатну протитечію, яка прямує із заходу на схід. Другий потік повертає на північ і дає початок потужній теплій течії Куросіо. Протікаючи вздовж Японських островів, вона помітно отеплює їх клімат. Північніше Куросіо змінюється теплою Північнотихоокеанською течією. Під дією західних вітрів і відхиляючої сили обертання Землі вона відхиляється на схід. Біля берегів Північної Америки ця течія знову відхиляється на північ і утворює теплу Аляскинську течію. Притік у північно-східну частину Тихого океану теплих вод викликає відтік звідти холодних вод. Вони утворюють холодну Каліфорнійську течію, яка прямує на південний схід і зустрічається з теплою Північною Пасатною. Так замикається північне коло поверхневих вод Тихого океану.Пасати Південної півкулі у свою чергу формують Південну Пасатну течію, яка перетинає океан із сходу на захід і так само розгалужується на два потоки. Той, що повертає на північ, разом з Північною Пасатною течією формує Міжпасатну протитечію. Другий потік утворює теплу Східноавстралійську течію. Вона вливається в потужну холоднутечію Західних Вітрів, яка перетинає океан з заходу на схід. Біля берегів Південної Америки від неї відгалужується і прямує на північ холодна Перуанська течія. Її води, діставшись екватора, вливаються в Південну Пасатну течію і замикають південне коло поверхневих вод Тихого океану.Мал. Тихий та Індійський океани. Течії

ОРГАНІЧНИЙ СВІТ. Органічний світ – це мешканці океану – рослини і тварини. У Тихому океані вони надзвичайно різноманітні. У полярних і помірних широтах поширені бурі, а у тропічних і екваторіальних – зелені та червоні водорості.Видів тварин у Тихому океані в кілька разів більше, ніж в інших океанах. Вони живуть на різних глибинах. Але більшість віддає перевагу поверхневим водам. Там зосереджений і планктон – дрібні рачки, креветки, черви, медузи, що є основною їжею більшості мешканців океану. Особливо багато планктону в екваторіальних, помірних, субполярних і антарктичних широтах. Тому ці райони є найбагатшими за кількістю риби, молюсків і морських ссавців. Натомість тропічні і субтропічні широти, які розміщуються між цими районами, такі бідні на життя, що їх називають водними пустелями.Тільки в Тихому океані поширені такі ластоногі, як морський котик, сивуч, калан, морський лев. На островах вони збираються у великій кількості, влаштовуючи лежбища. Багато в Тихому океані і тварин-гігантів: синіх китів – найбільших тварин земної кулі (завдовжки до 33 м, вагою 160 т), китових акул (завдовжки 15 м), електричних скатів (вагою до 200 кг). Дуже великими бувають і молюски. Гігантські кальмари, наприклад, можуть сягати 18 м і важити 1 000 кг. Молюск тридакна має мушлю завдовжки 1,5 м і вагою 300 кг. В північній частині океану поширений камчатський краб, який веде кочівний спосіб життя. Постійно пересуваючись, краб поїдає все, що може знайти. Розмах його потужних клешень сягає 1,5 м. живе краб до 20 років.На великих глибинах, де значний тиск, низькі температури води і відсутнє світло, тварини ведуть малорухомий спосіб життя і живляться донним мулом.Мал. Китова акула

Мал. Морський лев

Мал. .Ламантин

Мал. Білуха


БАГАТСТВА ОКЕАНУ. Тихий океан надзвичайно багатий на природні ресурси: біологічні, мінеральні, енергетичні.Біологічні ресурси – це риба, молюски, ссавці і водорості, які є чудовими продуктами харчування. На Тихий океан припадає половина світового вилову риби. Там щорічно виловлюють мільйони тонн тріски, хека, минтая, оселедця, камбали, палтуса, анчоуса, тунця. Серед молюсків промислове значення мають устриці, мідії, морські гребінці, кальмари, восьминоги. Із ракоподібних добувають креветок, крабів, омарів, лангустів. Цінними промисловими тваринами є кити. Їх м’ясо вживають в їжу. Жир і китовий вус використовують виготовлення ліків. Промисел ластоногих ведеться задля їх красивого хутра, кликів, м’яса та жиру. Яйця і м’ясо морських черепах їстівні, а з рогового панцира роблять різноманітні вироби. Через надмірний вилов кити, ластоногі і черепахи потребують охорони. Тому їх промисел нині заборонений або обмежений. Не менш важливі і водорості. Найбільшим попитом користується – ламінарія, відома як морська капуста. В Японії її вирощують на спеціальних морських фермах, з неї готують більш як 300 страв. З водоростей виготовляють медичні препарати, використовують як корми і добрива в сільському господарстві.Тихий океан – це скарбниця мінеральних ресурсів. Його дно встелене залізними і мангановими рудами (залізоманганові конкреції – мінеральні утворення округлої форми), фосфоритами. Їх запаси перевищують запаси на суходолі. З шельфу за допомогою підводних шахт і бурових платформ видобувають нафту, природний газ, кам’яне вугілля, золото, олово та інші корисні копалини.В океанічних водах криються величезні енергетичні ресурси. За допомогою припливів і відпливів, течій та хвиль виробляють електроенергію. В Японії, наприклад, сотні буйків і маяків працюють на електроенергії, одержаній від морських хвиль. А поблизу Гавайських островів працює невелика електростанція, що використовує різницю температур теплої води на поверхні океану і холодної на глибині. Проте енергетичні ресурси океану людина поки що використовує мало.Через Тихий океан проходять транспортні шляхи. Вони вдвічі довші, ніж, наприклад, атлантичні.

Цікава географіяМорський боберКалан – мешканець островів північної частини Тихого океану. Його часто називають камчатським бобром. Вважають, що м’яке і пухнасте хутро каланів не має собі рівних. На відміну від інших ластоногих під їх шкірою немає жирового прошарку. Плавучість і тепло їм забезпечує густе хутро.Мал. Зарості ламінарії

ПРОБЛЕМА ЗАБРУДНЕННЯ ВОД. Століттями люди використовують океан для своїх потреб. Внаслідок плавання суден, лову риби, видобування корисних копалин та іншої діяльності в океан потрапляє велика кількість шкідливих речовин. Як наслідок – забруднення океанічних вод, що завдає шкоди їх мешканцям.Джерелами забруднення морської води є річки. Впадаючи в моря та океан, вони несуть не тільки прісну воду, а й добрива, змиті з полів, стоки підприємств і населених пунктів. Забруднення надходить і через атмосферу у вигляді пилу та кіптяви. Крім того, в океан потрапляє і величезна кількість сміття – пластикових пляшок, поліетиленових пакетів та ін. Поблизу узбереж нагромадилися затонулі кораблі. Тому океан називають світовим звалищем.Дуже небезпечним є забруднення води внаслідок випробувань ядерної зброї, захоронення радіоактивних відходів, отруйних хімічних речовин, а також нафтою. Найбільш забрудненими районами Тихого океану є прибережні води Японії (Японське море) і США (Каліфорнійська затока). Забруднені, шкідливі для людини і тварин води течіями розносяться по всьому океану.Сотні років найбільший океан Землі справлявся із забрудненням. Проте у ХХ ст. шкідливих речовин, що потрапили в нього, стало так багато, що природа океану вже не може справитися з їх переробкою.Мал. Дуже небезпечним є забруднення води внаслідоквипробувань ядерної зброїwww.osvitanet.com.ua


Я - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Понеділок, 08.02.2010, 00:14 | Повідомлення № 4
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Океанія

1. Пригадайте, які розрізняють острови за походженням?2. З іменем якого відомого українського дослідника пов’язане вивчення населення і природи островів Тихого океану?

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. Океанія – це скупчення островів у центральній і південно-західній частинах Тихого океану. Цей острівний світ утворюють понад 7 тис. островів. Великі острови розміщуються на заході Океанії. Малі та дрібні, ніби бджолині рої, розсипалися на поверхні відкритого океану. Часто вони розташовуються групами неподалік один від одного, утворюючи архіпелаги. Хоча Океанія і є найбільшим на Землі скупченням островів, проте для суходолу серед вод океану природа відвела скромне місце. Загальна площа усіх островів становить лише 1,3 млн. км2, тоді як водою охоплено велетенські площі.Острови розкидані між субтропічними широтами Північної півкулі і помірними широтами Південної півкулі. Вони лежать на перехресті морських шляхів з Азії і Австралії до Америки. В Океанії розрізняють три частини: Меланезія (у перекладі з грецької означає «чорні острови»), Мікронезія («малі острови»), Полінезія («багато островів»).Мал. Океанія

Працюємо з картою1. Які архіпелаги утворюють Мікронезію, Меланезію, Полінезію?2. Які материки є найближчими сусідами Океанії?3. Наведіть приклади материкових островів. У якій частині Океанії вони розташовані?4. У яких широтах Тихого океану поширені коралові острови?5. Норвежець Тур Хейєрдал здійснив плавання на плоту з порту Кальяо в Південній Америці (120 пд. ш., 770 зх. д.) до островів Туамоту (210 пд. ш., 1350 зх. д.). А француз Ерік де Бішоп на плоту проплив від берегів Таїті до Південної Америки. Які течії використали мандрівники?

ОСТРОВИ ТА ЇХ ПОХОДЖЕННЯ. Походження, географічне положення і розміри островів Океанії тісно пов’язані з будовою дна Тихого океану. Вони є надводним відображенням підводного океанічного рельєфу, адже острови своїми основами лежать на дні океану.Материкові острови колись були частинами материка, що від’єдналися від нього внаслідок опускання ділянок суходолу нижче рівня моря. Ці острови розташовані на шельфі. Наприклад, ще кілька десятків тисяч років тому найбільший острів Океанії Нова Гвінея був з’єднаний з Австралією 150-кілометровою перемичкою. Її опускання лише на 30 м призвело до утворення Торресової протоки. Материкове походження мають і острови Нова Зеландія.Вулканічні острови є надводними вершинами найбільших підводних вулканів, підніжжя яких лежать на великих глибинах (до 5 км). Ці острови невеликі, скелясті, увінчані конусами згаслих або діючих вулканів. Вони розташовані здебільшого групами. Наприклад, Гавайські острови – це 24 острова, що розтяглися на 2 500 км. Вони цілкомутворені потужними виливами лави підводних і наземних вивержень вулканів мільйони років тому. Найбільший з островів – Гаваї – сформований згаслими і діючими вулканами. Серед них і найвища вершина в Полінезії – вулкан Мауна-Кеа (4 210 м).Коралові острови утворені морськими організмами – кораловими поліпами, що живуть всередині вапнякових скелетів. Поліпи дуже вибагливі до середовища існування: живуть тільки у теплих водах (не нижче + 20 0С) на невеликій глибині (30 – 50 м), де достатньо кисню і світла. Прикріплюючись до дна, вони живляться планктоном таростуть вгору і вшир. Скупчення коралових скелетів утворюють рифи – витягнуті у довжину смуги або атоли – невеликі острови кільцеподібної форми. Фундаментом для коралів зазвичай слугує вершина підводного вулкана. Тому багато вулканічних островів оточені кораловими рифами. Усі коралові споруди здіймаються над водою лише на кілька метрів. Тому коралові острови низькі. Вони рідко підносяться вище 5 м над рівнем океану і ледь помітні серед водних просторів. Ось чому легенди розповідають, що жителі Океанії «вивудили» свої острови з океанічного дна.Мал. Кораловий острів в Океанії

ПРИРОДНІ УМОВИ. Географічне положення Океанії серед величезного водного простору, малі розміри островів та віддаленість від материків зумовили надзвичайну своєрідність їх природи. Кажуть, Океанія – це володіння океану. І справді, рельєф, клімат, рослинність і тваринний світ несуть на собі відбитки океанічного впливу.Рельєф вулканічних островів гористий, коралових – низовинний. На великих материкових островах гори поєднуються з рівнинами.Клімат теплий і м’який, оскільки більшість островів лежать в екваторіальних і тропічних широтах, в помірні заходить тільки Нова Зеландія. Температури повітря високі (+ 250). Проте спеку пом’якшують вологі вітри з океану. Вони ж обумовлюють рясні дощі, тому кількість опадів велика – понад 4 000 мм за рік. На навітряних схилах високих вулканів Гавайських островів знаходиться наймокріше місце на Землі: там випадає 12 500 мм опадів за рік. Натомість на підвітряних схилах опадів буває дуже мало (200 мм). В Океанії зароджуються тропічні циклони, які в Північній півкулі називають тайфунами, а в Південній – ураганами. Найбільше їх буває в південно-західній частині Тихого океану. Вони призводять до великих руйнувань. Проте загалом, незважаючи на ці небезпечні стихійні явища, на островах ніколи не буває ні холодно, ні жарко. Тому клімат Океанії вважають самим комфортним на Землі.Рослинність островів різноманітна. Через різницю у зволоженні (або багато, або мало опадів) поширені як вічнозелені вологі ліси, так і сухі савани. У лісах ростуть кокосова і сагова пальми, динне і хлібне дерева, фікуси, орхідеї. Серед дикорослих рослин багато корисних – дерев з цінною деревиною (залізне та сандалове); рослин з соковитими плодами (папайя, манго, банани); рослин, що дають прянощі (імбир, мускатний горіх, перець). Проте перше місце, без сумніву, належить кокосовій пальмі.Коралові острови з бідними грунтами, що залягають тонким шаром на коралових вапняках, мають бідну травянисту рослинність. Їх окрасою є тільки гаї кокосових пальм. Цікаво, що вулканічні і коралові острови заселялися рослинами за допомогою вітру, течій і навіть птахів, які переносили їх пилок, насіння, горіхи.В Океанії багато ендеміків – видів рослин і тварин, які ніде більше не зустрічаються. Так, тільки в Новій Зеландії ростуть деревовидні папороті та капустяне дерево. Нині на островах природні ліси майже зведені. На їх місці розкинулися плантації сільськогосподарських культур.Тваринний світ островів бідний. Серед наземних тварин майже немає ссавців (крім мишей і щурів). Зате багато птахів – райських, голубів, папуг, смітних курей. Відсутність хижаків привела до появи птахів без крил – кагу і ківі. У недалекому минулому в Новій Зеландії водилися гігантські (заввишки 4 м) безкрилі птахи моа, яйця яких важили 7 кг! На островах відсутні й отруйні змії. Є плазуни – гекони, ігуани, ящірки, гатерії. У водах, що омивають рифи і острови, живуть летючі риби, акули, морські черепахи і змії. У поширенні тварин велику роль відіграла людина. Завезені нею собаки, кішки, свині сильно розплодилися і згодом здичавіли.

Цікава географіяХліб ОкеаніїУ перекладі з португальської кокос означає мавпа. Свою назву кокосова пальма отримала від матросів Васко да Гами. Її плід – горіх, вкритий волокнистою оболонкою, нагадував їм мавпячу морду. Цю корисну рослину справедливо називають королевою пальм, хлібом Океанії. Стовбур пальми вважається першокласним будівельним матеріалом. Із гігантського семиметрового листя роблять покрівлі і віники, плетуть канати і шляпи. З квітів отримують пальмовий цукор і пальмове вино. Проте всі ці пальмові блага не можуть зрівнятися з плодами. 8-кілограмовий молодий горіх вміщує півлітра кокосового молока – маслянистої рідини, що добре тамує спрагу. Дозрілий горіх має замість молока білу м’якоть – копру. Подрібненою копрою – кокосовою стружкою – посипають різні солодощі. З неї виготовляють чудову кокосову олію. В сучасну добу з олії навчилися виготовляти автопаливо – з’явилися автобуси і таксі з „кокосовими моторами”.

ЗАСЕЛЕННЯ ОКЕАНІЇ І ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ. Люди заселили острови Тихого океану багато тисячоліть тому. Проте науковці остаточно не з’ясували, якими шляхами це відбувалося. Більшість вважає, що острови заселили вихідці з Південно-Східної Азії. Проте є й інші думки. Зокрема норвезький дослідник-мандрівник Тур Хейєрдал припускає, що перші люди прибули в Океанію з Південної Америки. Щоб довести вірогідність свого припущення Т. Хейєрдал у 1947 р. здійснив плавання на дерев’яному плоту «Кон-Тікі» від тихоокеанського узбережжя Південної Америки до островів Полінезії. Отже, в давнину люди, які були вправними мореплавцями, справді могли перетинати океан на папірусних човнах, використовуючи океанічні течії.Мал. Поселення на Таїті

Нині в Океанії проживає приблизно 10 млн осіб. Серед них є корінні мешканці, прийшле та змішане населення. Корінне населення, наприклад, Нової Гвінеї і прилеглих островів – папуаси, які належать до австралоїдної раси. На інших островах населення належить до особливої полінезійської групи, яка займає проміжне положення між основними расами. В Океанії проживає й багато нащадків переселенців з Європи.Свої незалежні держави народи Океанії створили недавно. Тривалий час острови були колоніями – володіннями інших країн. Деякі з них і нині залишаються заморськими територіями Франції, США, Нової Зеландії та ін.Населення займається здебільшого сільським господарством. Особливо розвинуте тропічне землеробство: вирощування кокосових пальм, бананів, ананасів, цукрової тростини. З ним пов’язана промисловість, що виробляє кокосову олію і цукор, консервує фрукти і соки та ін. Лише на деяких островах видобувають руди кольорових металів, кам’яне вугілля, фосфорити. Велике значення в господарстві країн має міжнародний туризм. Життя і побут острів’ян традиційно пов’язані з промислом в океані – виловом риби, черепах, трепангів, китів.Мал. Життя мешканців островів Океанії не зазнало суттєвих змін впродовж останніх столітьwww.osvitanet.com.ua


Я - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Понеділок, 08.02.2010, 00:14 | Повідомлення № 5
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

КРАЇНИ ОКЕАНІЇ. Нову Зеландію називають державою на краю світу. Вона розташована на двох великих островах (Північному і Південному) та низці малих. Країна має різноманітну природу – вкриті льодовиками вершини гір і піщані пляжі, буйні тропічні ліси і зелені луки, вулкани і гейзери. Корінні мешканці – маорі – складають незначну частку населення. Більшість – це нащадки європейських переселенців, в основному англійців. Понад сто років тому Нова Зеландія була колонією Великої Британії. Нині це незалежна держава. Населення розводить велику рогату худобу і овець, вирощує пшеницю, кукурудзу, ячмінь, боби, яблука і виноград. Нова Зеландія є провідним світовим постачальником фруктів ківі. У прибережних водах новозеландці ведуть промисел риби і молюсків. Розвинута харчова промисловість, що переробляє молоко, м'ясо, зерно, рибу. Є також виробництво тканин, алюмінію і пластмаси. Великі доходи господарству країни дає туризм. Тому мальовничі пейзажі, що приваблюють туристів з усього світу, називають основним багатством Нової Зеландії.Площа – 269 тис. км2Населення – 4 млн чоловікСтолиця – Веллінґтон
Республіка Островів Фіджі розташована на сотнях вулканічних і коралових островів у південно-західній частині Тихого океану. В минулому країна була колонією Великої Британії, а незалежність здобула в 1970 р. Фіджийські фермери вирощують імбир, цукрову тростину, кокосову пальму, ананаси. Розводять кіз, свиней, домашню птицю. Велике значення має риболовля. На островах видобувають золото, срібло, мідні та алюмінієві руди, вапняк. Проте найбільші прибутки дає виробництво цукру, що майже повністю вивозиться в інші країни, і наплив туристів, яких приваблюють коралові рифи і пляжі.Площа – 18,3 тис. км2.Населення – 891 тис. чоловікСтолиця – Сува
Мал. Діловий центр Суви. ФіджіМал. Рибальське судно. Фіджі

Вануату – це тихоокеанська країна, що складається з 80 островів. На карту їх наніс англійський мореплавець Джеймс Кук наприкінці ХУІІІ ст. Більшість островів є вершинами підводних гір. Деякі з них – діючі вулкани. Є й коралові острови, облямовані рифами з яскраво-блакитними лагунами. Тропічний клімат з рясними дощами і цілорічно теплою погодою дозволяє вирощувати банани, ямс і маніок – основні продукти харчування острів’ян. В інші країни вивозять копру – висушені ядра кокосових горіхів і какао. Великі прибутки дає туризм. В минулому країна була колонією, перебуваючи під спільним правлінням Великої Британії і Франції. Незалежність острови отримали в 1980 р.

Площа – 12,2 тис. км2.Населення – 205,2 тис. чоловікСтолиця – Порт-Віла


Королівство Тонга складається з 170 островів як вулканічного, так і коралового походження. Проте постійне населення є тільки на 45 з них, решта – незаселені. У ХУІІІ ст. Джеймс Кук назвав їх островами Дружби, тому що острів’яни прийняли його команду дуже тепло. Тонга – єдина в Океанії монархія – тобто країна, де главою держави є король, влада якого передається спадково. Тонганці вирощують таро, ямс, батат, овочі, кавуни. Є плантації кокосових пальм, бананів і цитрусових. У інші країни вивозять копру, кокосову олію, рибу, стручки ванілі, яка використовується в кондитерській галузі. У минулому столітті острови були колонією Великої Британії. У 1970 р. вони стали незалежною країною.

Площа – 0,7 тис. км2Населення – 112 тис. чоловікСтолиця – Нукуалофа


Мал. Кокосові пальми на узбережжі острова Тонґа

ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ. Люди своєю господарською діяльністю дуже швидко змінюють природу островів Океанії. Там, де були ліси, з’явилися плантації сільськогосподарських культур. Прибережні води забрудненні. Завезені з інших частин світу тварини також завдають шкоди природі. Так, на островах розплодилися щурі, кішки здичавіли і почали полювати на птахів. Кози і кролики винищили значну частину рослинності, що потягло за собою змив грунтів. Великою проблемою стало і перетворення деяких островів (Бікіні, Гуам, Муруроа) у військові полігони. На деяких проводилися випробування атомних бомб. Усе це призводить до порушення природної рівноваги, до руйнування природи островів.Крім того, і природа, і життя людей в Океані сильно залежать від стихійних лих – тайфунів, цунамі, виверження вулканів. Будь-який з островів раз на сто років може бути спустошений.Мал. Проведення випробувань ядерної зброї на атолі Муруроа (1966 р.)www.osvitanet.com.ua


Я - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
Форум селища міського типу Червоне, Червоне - зробимо кращим »  Школопедія (Школопедия) » Географія » 07 клас - Розділ 01 - Тема 01: Тихий океан. Океанія. (Географія материків і океанів.)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:


Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 54.83.119.159
Браузер:

Cайт живе: