rss · Вівторок, 26.10.2021, 20:30

Опитування

Маєток Терещенка
1. Відреставрувати
2. Музей і монастир
3. Мені байдуже
4. Тільки музей селища
5. Тільки монастир
6. Нехай розвалиться
Всього відповідей: 67
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Модератор форуму: Shooler, lusi  
Форум селища міського типу Червоне, Червоне - зробимо кращим »  Школопедія (Школопедия) » Історія України » 05 клас - Тема 3: Козацька Україна (05 клас - Тема 3: Козацька Україна)
05 клас - Тема 3: Козацька Україна
ShoolerДата: Четвер, 12.02.2009, 22:53 | Повідомлення № 1
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

5 клас - Тема 3: Козацька Україна

Виникнення українського козацтва та Запорізької Січі. Побут, звичаї козацького товариства в літературі. Запорізька Січ — козацька республіка. Козацькі клейноди як пам’ятки історії.
Доба героїчних походів. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний.
Національно-визвольна війна українського народу середини ХVІІ ст. Історичні джерела про гетьмана Б. Хмельницького та Українську козацьку державу. Українсько-московський договір 1654 року.
Українська козацька держава другої половини ХVІІ ст. Література та письмові джерела про І. Мазепу.
Боротьба козацької старшини за відновлення державних прав України. П. Полуботок, гетьмани, ліквідація української козацької держави та зруйнування Січі в історичних джерелах. Кошовий отаман П. Калнишевський в усній народній творчості.
Свідчення про поширення освіти та навчання у братських школах. Києво-Могилянська академія. Найвидатніші митці української культури ХVІІІ ст. Г. Сковорода.Я - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!


Повідомлення відредактовано Shooler - Понеділок, 01.02.2010, 01:23
 
ShoolerДата: Неділя, 01.03.2009, 23:09 | Повідомлення № 2
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Виникнення українського козацтва та Запорізької Січі. Побут, звичаї козацького товариства в літературі. Запорізька Січ — козацька республіка.

[spoiler][/spoiler]

Виникнення Запорозької Січі було зумовлене колонізацією Середнього Придніпров'я феодалами Великого князівства Литовського, посиленням феодально-кріпосницького та національного гніту і пробудженням самосвідомості українського народу. За перші десятиріччя 16 ст. панству вдалося підкорити своїй владі значну територію Середнього Придніпров'я й обернути більшу частину українського населення на феодально залежне або напівзалежне. Однак частина козаків, щоб позбутися феодального гноблення, відступила на Південний Схід, у низов'я Дніпра.

Перші козаки з'явилися на порогах Дніпра, ймовірно, наприкінці 15 ст. У 1492 році запорізькі козаки атакували турецьку військово-морську галеру під Тягинею і визволили українців, захоплених у полон і проданих у рабство. Як писав професор Михайло Грушевський, це була перша в історії офіційна згадка про дії козаків на морі й офіційна згадка про запорожців узагалі. 1 серпня 1492 року відбувся похід запорізьких козаків в Дніпровський лиман під проводом князя Богдана Глинського. За морською традицією, заведеною на всіх флотах держав світового співтовариства, якщо немає конкретної дати підписання конкретного документа про створення національних військово-морських сил, то «днем флоту» вважається дата його першої перемоги.

Вже [[1527. кримський хан Сапіг-Гірей скаржився литовському урядові на черкаських і канівських козаків, які поблизу татарських кочовищ ставили «уходи» (займалися промислами), а рибу, хутра й мед вивозили звідси на продаж у «волості» (державну територію Литви). Багаті угіддя за порогами принаджували литовських та українських феодалів. Пани з загонами озброєної челяді не раз вдиралися в козацькі володіння.

Таким чином, біля порогів, як і раніше на Середньому Придніпров'ї, зіткнулися дві колонізаційні хвилі: панська — в особі магнатів, переважно старост південно-східного прикордоння Великого князівства Литовського, та народна, яку представляли запорізькі козаки. Не меншою була для запоріжців загроза й з Півдня, від кримських татар, які безперервно спустошували «уходи» та захоплювали в полон козаків. Постійні напади ворогів змусили козаків будувати укріплення для оборони. Спочатку вони заснували окремі городки або січі в різних місцях, у тому числі, напевне, й на о. Великій Хортиці. Пізніше, в зв'язку з посиленням наступу панів і кримських татар на Запоріжжя, козаки для згуртування своїх сил об'єдналися в одну Січ.

Першу письмову згадку про Січ залишив польський хроніст М.Бельський. За його розповіддю, козаки за Дніпровими порогами влітку займалися промислами (рибальством, мисливством, бджільництвом), а взимку розходилися по найближчих містах (Київ, Черкаси та ін.), залишаючи в безпечному місці на острові в Коші кількасот озброєних вогнепальною зброєю і гарматами козаків. Оповідання М.Бельського про запоріжців дає змогу зробити висновок, що об'єднання окремих січей у З. С. відбулося, ймовірно, десь у 1530-х рр. М.Бельський подає відомості і про розміщення козацького Коша на о. Томаківка (поблизу суч. м. Марганця Дніпропетровської області), затопленого нині водами Каховського водосховища. Острів Томаківку (названий пізніше Буцьким, а також Дніпровським і Городищем), який панував над навколишньою місцевістю і був чудовим природним укріпленням, можна вважати місцем, де було засновано Запорізьку Січ як організацію всього козацтва за порогами.

http://uk.wikipedia.org/wiki/Запорізька_Січ
http://izbornyk.org.ua/hrushrus/iur702.htm
http://www.loga.gov.ua/oda....67.html
http://www.kozakua.com/index.p....emid=37
http://www.cossacksich.info/index.html

Реферат на тему: “Козаки, їхнє життя, побут та звичаї”Я - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Неділя, 01.03.2009, 23:26 | Повідомлення № 3
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Козацькі клейноди як пам’ятки історії.

[spoiler][/spoiler]
У козацького гетьмана атрибутів влади було чимало:
1 — хоругва, 2 — бунчук, 3 — пірнач, 4 — булава, 5 — печатка

Клейно́ди (німецькою — дрібний, малий) — відзнака, атрибути і символи військової та цивільної влади й окремих військових і цивільних урядів в Україні у 15—18 століттях.

Клейноди були військові (державні), січові, полкові, паланкові, сотенні, курінні тощо.

Військові (державні) клейноди належали усьому війську (державі) і вручалися обраній на відповідну військову (державну) посаду старшині.

Так само січові, полкові та інші клейноди належали тому чи іншому утворенню і вручалися обраній військовій і цивільній старшині.

По закінченні терміну клейноди передавалися новообраній старшині або зберігалися до обрання у Генеральній канцелярії, січовій церкві, скарбниці тощо.

Окремі клейноди:
булава — відзнака гетьманської влади та кошового отамана на Січі.
бунчук — відзнака гетьмана і кошового, що знаходилася у бунчужного.
корогва — військова відзнака, що знаходилася у хорунжого.
печатка — військова, січова, полкова або сотенна — зберігалася у генерального чи

полкового судді, а сотенна — у сотника.
литаври — військові клейноди, що знаходилися у довбиша.
гармати — загальновійськові клейноди, що були у віданні генерального чи полкового обозного, а на Січі — у пушкаря.
сурми — військовий, полковий та січовий клейноди під віданням сурмача.
пернач або шестопер — відзнака полковника полку і паланки.
значок — заступав у будні корогву військову та полкову, відзнака сотні куреня.
тростина, або комишина, іноді ліска — первісне відзнака козацьких гетьманів, січових отаманів, а пізніше — відзнака генерального чи полкового судді.

http://uk.wikipedia.org/wiki/Козацькі_клейноди
http://www.ukrajinci.hu/arhiv/hromada56ua/istorija/klejnode.htm
http://photo.i.ua/user/381784/15966/Я - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Неділя, 01.03.2009, 23:46 | Повідомлення № 4
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Доба героїчних походів
Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний.

[spoiler][/spoiler]

Петро́ Конаше́вич Сагайда́чний (*1570, Кульчиці — †20 березня 1622, Київ) — шляхтич червоноруський з Перемишльської землї, козацький ватажок, кошовий отаман Війська Запорозького, провідник реєстрового козацтва. Організатор успішних походів українських козаків проти Кримського ханства, Османської імперії та Московського царства, меценат православних шкіл. Оспіваний у багатьох козацьких думах та українських народних піснях.

Людина нестримної, кипучої енергії, патріот своєї землі, він пішов на Запорозьку Січ. Освічений, талановитий і хоробрий Сагайдачний незабаром зайняв помітне місце серед козацької старшини. Він очолював відважні морські походи козаків на Стамбул, Трапезунд, Синоп. Розробив і вдосконалив козацьку тактику морського бою на «чайках» — швидкохідних човнах. З 1600 року він керував майже всіма значними походами, що набули загальноєвропейського значення. Особливої слави заслужив у народі після взяття 1616 року неприступної турецької фортеці в Кафі. У результаті походу був знищений турецький флот, а з неволі визволено тисячі полонених.

http://uk.wikipedia.org/wiki/Петро_Сагайдачний
http://izbornyk.org.ua/hrushrus/iur7.htm
http://www.br.com.ua/referats/History_of_Ukraine/11216-4.html
http://exlibris.org.ua/apanowicz/sahajdacznyj.html
http://referat.atlant.ws/?set=referat&mc=64&cm=4802Я - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Неділя, 01.03.2009, 23:57 | Повідомлення № 5
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Національно-визвольна війна українського народу середини ХVІІ ст. Історичні джерела про гетьмана Б. Хмельницького та Українську козацьку державу. Українсько-московський договір 1654 року.

[spoiler][/spoiler]

Богдан Зиновій Хмельницький (27 грудня 1595 (6 січня 1596 за новим стилем) — † 25 липня (6 серпня за новим стилем) 1657, Чигирин) — шляхтич руський, реєстровий козак, військовий писар, а з 1648 року — гетьман Війська Запорозького. Організатор повстання проти шляхти в Україні, яке переросло у визвольну війну проти Речі Посполитої. Засновник козацької держави на теренах Центральної України — Війська Запорозького, більш відомої як Гетьманщина. Через ненадійність кримських союзників та важку війну з Річчю Посполитою, у 1654 році в Переяславі уклав військовий союз з Московським царством. Наприкінці свого життя намагався переорієнтуватися на союз зі Швецією і Османською Портою, вбачаючи в амбіціях Москви небезпеку козацькому суверенітету.

http://uk.wikipedia.org/wiki/Богдан_Хмельницький
http://pravyteli.us.org.ua/lib/chmielnicki_2.html
http://www.kozatstvo.org/history/bogdan-hmelnitskiy/
http://izbornyk.org.ua/hrushrus/iur8.htm
http://izbornyk.org.ua/hrushrus/iur9.htmЯ - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Понеділок, 02.03.2009, 00:06 | Повідомлення № 6
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Українська козацька держава другої половини ХVІІ ст. Література та письмові джерела про І. Мазепу.

[spoiler][/spoiler]

Іва́н Мазе́па (Іван Мазепа-Колединський, пол. Jan Mazepa Kolędyński; 20 березня 1639 — 21 вересня 1709) — шляхтич київський, підчаший Чернігівський (1665) гетьман Війська Запорозького обох берегів Дніпра (1687—1709), князь Священної Римської Імперії Германської Нації (1707 — 1709)

Спочатку вважав можливою співпрацю з Москвою, але політика Петра I в Україні в період Північної війни призвела до розриву Мазепи з Росією. У 1708 р. уклав угоду з Карлом XII про приєднання до антимосковської коаліції. Після поразки шведської армії під Полтавою емігрував. Помер у Бендерах, похований у Галаці.

http://uk.wikipedia.org/wiki/Мазепа_Іван_Степанович
http://litopys.org.ua/coss3/ohl.htm
http://www.mazepa.name/
http://pravyteli.us.org.ua/lib/mazepa.html
http://pravyteli.us.org.ua/lib/mazepa_2.html
http://exlibris.org.ua/apanowicz/mazepa.html
http://spilka.us.org.ua/library/mackiw.html
http://pravyteli.us.org.ua/lib/bayron.htmlЯ - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Понеділок, 02.03.2009, 00:19 | Повідомлення № 7
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Боротьба козацької старшини за відновлення державних прав України. П. Полуботок, гетьмани, ліквідація української козацької держави та зруйнування Січі в історичних джерелах. Кошовий отаман П. Калнишевський в усній народній творчості.

Полуботок, Павло Леонтійович

[spoiler][/spoiler]

(бл. 1660 — 29 грудня 1724) — наказний гетьман України (1722—1724) по смерті Івана Скоропадського, чернігівський полковник. Полуботок виступав проти знищення залишків українського суверенітету та обмеження царського впливу в Україні. За наказом Петра І був ув'язнений у Петропавловській фортеці, де і помер внаслідок тортур як мученик за Україну.

http://uk.wikipedia.org/wiki/Полуботок
http://pravyteli.us.org.ua/lib/polubotok.html
http://ukraine.vip.su/biografy/getmani_ukraine/polubotok_pavel.htm

Петро Іванович Калнишевський

[spoiler][/spoiler]

(*1690, Пустовійтівка — †31 жовтня 1803) — останній кошовий отаман Запорозької Січі у 1762, 1765—1775 рр., був учасником російсько-турецької війни 1768—1774 рр. (за хоробрість був нагороджений золотою медаллю з діамантами).

http://uk.wikipedia.org/wiki/Калнишевський
http://www.refine.org.ua/pageid-2157-1.html
http://svit.ukrinform.ua/celebrities.php?page=kalnishevskiy.htm
http://greatukrainians.com.ua/country/ukraine/525.html
http://litopys.org.ua/holob/hol16.htmЯ - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Понеділок, 02.03.2009, 00:34 | Повідомлення № 8
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Свідчення про поширення освіти та навчання у братських школах. Києво-Могилянська академія.

Ки́єво-Могиля́нська коле́гія (академія)

[spoiler][/spoiler]

Ки́єво-Могиля́нська коле́гія (також відома під назвою Києво-Могилянський колегіум) - вищий навчальний заклад заснований Петром Могилою в Києві в 1632 р. Колегія була утворена в результаті злиття Київської братської та Лаврської шкіл.

http://uk.wikipedia.org/wiki/Києво-Могилянська_колеґія
http://uk.wikipedia.org/wiki/Києво-Могилянська_академія_ (1659—1817)
http://litopys.org.ua/ukrmova/um28.htm
http://litopys.org.ua/istkult2/ikult238.htm
http://relax.ua/art/kievo-mogil-akad/lang/ua

Петро́ Моги́ла

[spoiler][/spoiler]

Петро́ Моги́ла (рум. Petru Movilă; 21 грудня 1596 — 1 січня 1647) — шляхтич молдавський, політичний, церковний і освітній діяч Речі Посполитої на українських землях, архімандрит Києво-Печерського монастиря з 1627 року, Митрополит Київський, Галицький і всієї Русі з 1633 року, екзарх Константинопольського патріарха. Канонізований Церквою 1996 року.

http://uk.wikipedia.org/wiki/Петро_Могила
http://litopys.org.ua/fdm/fdm39.htm
http://litopys.org.ua/old17/old17_31.htm
http://spilka.us.org.ua/library/mohyla.htmlЯ - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
ShoolerДата: Понеділок, 02.03.2009, 00:41 | Повідомлення № 9
Супермодератор
Група: Модератори
Повідомлень: 3529
х-статус:
Veni! Vidi! Vici!

Найвидатніші митці української культури ХVІІІ ст. Г. Сковорода.

Сковорода Григорій Савич

[spoiler]
[/spoiler]
Григо́рій Са́вич Сковорода́ (* 22 листопада (3 грудня) 1722, Чорнухи, Полтавщина — † 29 жовтня (9 листопада) 1794, Іванівка, Харківщина) — український просвітитель-гуманіст, філософ, поет, педагог.

Освіту здобув у Києво-Могилянській академії. Переслідуваний світськими та духовними властями, з 1770-х років вів життя мандрівного жебракуючого філософа. У філософських діалогах і трактатах біблейська проблематика переплітається з ідеями платонізму та стоїцизму. Зміст людського існування — подвиг самопізнання.

http://uk.wikipedia.org/wiki/Сковорода_Григорій_Савич
http://www.ukrlib.com.ua/bio/printout.php?id=279
http://litopys.org.ua/skovoroda/skov.htm
http://izbornyk.org.ua/fdm/fdm52.htm
http://www.ukma.kiev.ua/ua....dex.phpЯ - волк! И вожака хочу я трон.
Ведь жизнь имеет волчий нрав.
В ней справедливейший закон -
Кто всех сильнее тот и прав!
 
Форум селища міського типу Червоне, Червоне - зробимо кращим »  Школопедія (Школопедия) » Історія України » 05 клас - Тема 3: Козацька Україна (05 клас - Тема 3: Козацька Україна)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:


Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 3.214.224.207
Браузер:

Cайт живе: