rss · Четвер, 21.02.2019, 09:37

Опитування

Дендрологічний парк
1. Відреставрувати парк
2. Мені байдуже
3. Парк і так гарний
4. Допоможу з реставрацією
5. Замість парку будинки
Всього відповідей: 39

Палац Терещенка та його майбутнє.

04:21

В нашому селищі Червоне є декілька відомих на всю країну об'єктів, а донедавна про них знав весь Радянський Союз. Це цукровий завод - він має більше ста років історії. Також спиртовий завод - зараз завод продтоварів.

Раніше куди не поїдь в Україні чи Союзі всі знали про спиртзавод в Червоному, скажи комусь, що ти з Червоного Житомирської області і тобі відразу задають у відповідь питання з посмішкою на вустах: -"Це там де спиртзавод є? Знаю, знаю." Сам особисто декілька разів чув подібні слова від різних людей з різних частин колишнього СРСР.  

Самим екзотичним об"єктом в селищі був є і залишається палац Терещенка, дивовижна неоготична споруда, яка була побудована ще в 1851 році на віки і стоїть переживши всі негаразди.  

Наше селище Червоне було засноване у 1624 році воєводою брест-литовським Яном Тишковичем. Завдяки хитросплетінню родинних зв'язків та шлюбів наприкінці 18 ст. Червоним почав володіти Францішек Ксавері Грохольський, а після його смерті разом з іншими маєтками воно перейшло у володіння Адольфові Грохольському. Пізніше Червоне було записане на його другу дружину – Ванду Радзивілл, яка після смерті чоловіка продала володіння Миколі Терещенку, а сама виїхала за кордон. За іншими даними Граф Грохольський брав активну участь у повстанні під проводом Костюшко проти царя. Після поразки повстання всі учасники були піддані розправі. Маєтки графа Грохольського конфіскували на користь царської казни. В період російсько-турецької війни завбачливий міщанин міста Глухова Чернігівської губернії М.А. Терещенко збагатився на доставці російській армії продуктів харчування та фуражу. Після закінчення війни царський уряд дозволив Михайлу Артемовичу Терещенку за пільговими цінам купити Червінські маєтки, конфісковані в Грохольського. Червоне разом з палацом та заводом перебувало у власності родини українських цукрових магнатів Терещенків до революції 1917 р.

Палац був добудований Терещенком та укріплений в деяких місцях, так наприклад був добудований балкон та укріплена центральна башта, яка почала нахилятися буквально відразу після того як палац був побудований і тоді та й тепер схожа на знамениту Пізанську башту.  За деякими даними цей палац відвідував у 1914 році Благочестивий Самодержавнійший Великий Государ Всеросійський Цар Микола ІІ. Також тут був всесвітньо відомий льотчик-випробувач Нестеров та працювала на Терещенка льотчиця-випробувальниця Галанчикова Л.О., яка літала на літаках, що виробляв у своїх майстернях в Червоному Терещенко.

Далі палац пережив німецько-фашистську окупацію та спробу його знищення, але за легендою. жительки селища завадили фашистам це зробити.

Під час окупації фашисти влаштували в палаці комендатуру, а у вежі - спостережний пункт. Відступаючи ж, вирішили знищити будинок-фортецю, і командир танкового батальйону віддав одному зі своїх екіпажів відповідний наказ. І лежати б величному будинку, де творилася історія, в руїнах, якби не сільські баби. Вночі вони залізли на броню «Тигра», набили дуло чорноземом, гарненько утрамбували його макогоном для ступи, і, втекли геть. А вранці командир танка ніяк не міг зрозуміти, чому в стволі гармати розірвався снаряд, перетворивши його на подобу розкритого тюльпана, тому наказ розстріляти замок прямою наводкою так і залишився невиконаним.

В 1944 році палац став всесоюзним ФЗУ (фабрично-заводське учнівство) де готували цукроварів та інших спеціалістів для цукрових заводів всього СРСР. Звичайно зсередини та й ззовні палац отримав оздоблення яке повністю відповідало радянській епосі. Практично всередині це була школа ФЗУ, яка нічим не відрізнялася від інших звичайних шкіл, стіни пофарбовані метра на півтора синьою чи якоюсь відповідною тим стандартам фарбою, хіба що видавало своє походження оригінальними аксесуарами від Грохольських та Терещенків - величезна металева люстра, дверцята на пічках, та багато іншого. В кінці 60-х ФЗУ стало ПТУ. Зате знадвору ця споруда так і залишилася надзвичайним палацом - гордістю селища. 

Ліворуч від палацу були майстерні в яких можливо будували літаки, а при школі ФЗУ-ПТУ стали учнівськими класами для практичних занятть. З розвалом Радянського союзу почався і розвал самого палацу. ПТУ було закрито, оскільки заводи стояли по всй країні. Підтримувати палац не було коштів і його приєднали як філіал до Андрушівського ПТУ. Далі почалася якась детективна історія з вивозом всого обладнання з майстерень в напрямку Андрушівки і не тільки обладнання. Нажаль тоді пропало безвісти багато унікального устаткування яким користувалися ще працівники Терещенка, та навчального устаткування. Декілька екземплярів вдалося зберегти ініціативою працівників цукрового заводу, які під "шумок" перевезли, здається, древній верстальний станок, який є діючим, але в зв"язку зі зношеністю багатьох вузлів, на ньому навряд можна виготовити якусь точну деталь. Потім палац просто забули, закинули, та покинули. Місцеві мародери рознесли все начиння, починаючи з металічних деталей, дверцят з пічок та начиння, розпиляли люстру на металолом, зняли парове отоплення заради батарей та труб, мабуть комусь було холодно вдома, розносять по цеглині і дотепер.

З 1999 року палац передано Житомирській єпархії УПЦ (Українській православній церкві московського патріархату). З тих пір в стінах палацу діє Свято-Рождєства Христова жіночий монастир.

Все це цікаво, почитавши історію палацу розумієш, що це потрібно зберегти для нащадків, але не цікаво те що палац на цей момент просто руйнується. Ніхто не подбав про те що б цій споруді було присвоєно статус історичної пам"ятки, та захищено законом. Звичайно, Радянській владі це не потрібно було бо не та ідеологія, але ж тепер Україна хоче стати Європейською державою і тому має переглянути свої історичні надбання особливо ті що були не заслужено забуті. Місцева влада ще не доросла ні морально ні духовно до того щоб хоч почати замислюватись про це, а не те що б робити якісь кроки в напрямку надання споруді статусу історичної пам"ятки.  

Тому пропоную всім, хто не байдужий, хто має якусь інформацію про все що пов"язано з процедурою надання статусу пам"ятки історії, та що для того потрібно, ділитися інформацією, а в разі відсутності таких знань пропоную шукати правду разом. Далі, при наявності необхідної інформації, будемо звертатися до місцевої влади, щоб був направлений офіційний запит у відповідні структури про надання статусу пам"ятки історії та архітектури нашому палацу. Якщо зі сторони місцевої влади ніяких дій не відбудеться то в такому разі необхідно звертатися до відповідних органів від імені жителів селища.

Обговорення та пропозиції на форумі у відповідній темі: Надання палацу Терещенка статусу історичної пам'ятки

Зараз перегляньте фотографії зроблені 08.11.09 року. Автор фото Олійник Тарас.


Фонтан. Раніше на ньому було чотири рибки.

Ось такі бронзові рибки, погано видно, але все ж можна розгледіти:

Ось вона - ледьжива неоготика сучасного Червоного:


Флігель осипається.


Студентський гуртожиток (праворуч).

Граффіті, судячи з нерозбірливого напису якась Олеся в 1982 (чи 1992) році залишила про себе пам"ять.

Східці, а на східцях сліди "туристів".

Типова покраска навчального закладу.

Майстерні.

Вікно оздоблене совєтскімі майстрами.

Гуртожиток.

Розграбовані майстерні.

Фото1 Фото2 Фото3 Фото4 Фото5 Фото6 Фото7 Фото8 Фото9 Фото10 Фото11 Фото12 Фото13 Фото14 Фото15 Фото16 Фото17 Фото18 Фото19 Фото20 Фото21 Фото22 Фото23 Фото24 Фото25 Фото26 Фото27 Фото28 Фото29 Фото30 Фото31 Фото32 Фото33 Фото34 Фото35 Фото36 Фото37 Фото38 Фото39 Фото40 Фото41 Фото42 Фото43 Фото44 Фото45 Фото46 Фото47 Фото48 Фото49 Фото50 Фото51 Фото52 Фото53 Фото54 Фото55

mr_smith

Автор:

Категорія: Блог mr_smith · Переглядів: 4071 · Додав: mr_smith · Правовласникам!
Рейтинг: 5.0/10

Популярні блоги:

Всього коментарів: 4
avatar
2
1 mr_smith • 10:52, 10.11.2009 • url
І на тому дякую. Гарна фоторобота, вся плачевність стану палацу прекрасно видно.
avatar
3
2 BACS • 11:04, 10.11.2009 • url
ТАрас молодець! auuuu сумно... але нічого ще відтворимо всю красоту!
avatar
1
3 avatar • 20:09, 08.02.2011 • url
:( Осколки былой созидательности и народного посвешения...
На мой взгляд, должен быть признан культурно - историческим достаянием государства. Должен быть восстановлен в своём изначальном состоянии. Должен стать храмом науки и просвещения, во славу отечества, на благо украинского народа и светлую память основателя сего палаца, основателя сахорного производства и авиастроительства на Украине.
avatar
1
4 mr_smith • 20:17, 08.02.2011 • url
Конечно должен! Никому нет дела до него. facepalm
avatar

Оплата будь-яких послуг через інтернет

Вхід

Логін:
Пароль:

Інформація

Ваш IP: 54.235.55.253
Браузер:

Cайт живе: